Лятото е сезонът на отпуските и масовите апели за помощ към дерматолозите с последствията от слънчево изгаряне. Хората, които чакат цяла година, за да отидат на морето, първите дни на брега, едва ли се насилват да вземат мерки. Затова и често си създават проблеми от това.
Достатъчно е половин час допълнително да останете за слънчевите си бани или поне веднъж да забравите да намажете кожата със слънцезащитен крем и готово - зачервяване, мехурчета и силен сърбеж се появяват точно за броени минути.
Как правилно да се справите с този проблем, сподели водещ дерматолог.
Според него, щом усетите, че кожата сякаш е изтъняла и става много гореща, трябва да се скриете на сянка. А най-добре да се приберете в хотела.
Ако състоянието е поносимо, няма силна болка и големи мехури, тогава можете да се справите сами. Но ако пострадалия от слънцето е бебе или възрастен, но има висока температура и почти губи съзнание, тогава е по-добре да се обадите на Бърза помощ. Може да спасите живот, казва медикът.
Как да постъпим при тежко изгаряне
Тези действия могат значително да навредят на здравето и да влошат състоянието на кожата:
• Не мажете изгорената от слънцето кожа с алкохолни кърпички или разтвори
• Не търкайте наранената повърхност с лед
• Не използвайте алкален сапун за миене на кожата или не я търкайте с кърпа
• Не пукайте мехурите.
Всички тези действия допълнително нараняват вече наранената кожа и увеличават риска от прибавяне на инфекция към основния проблем.
Какво да направите, ако кожата е изгорена
Ако общото състояние на организма не е зле, няма мехури, както и висока температура, тогава най-добре е:
• да навлажните кожата с мокри кърпички, напоени с обикновена хладка вода. Така кожата ще може безболезнено да се овлажни и успокои.
• три пъти на ден мажете кожата с мехлем или крем за изгаряния.
• пийте много хладка, но не студена вода, за да се хидратирате.