Руският гастроентеролог д-р Евгения Мелникова споделя, че в някои случаи динята може да се окаже вредна за тялото.
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Влияние на динята върху черния дроб
Доктор Мелникова отбелязва, че по-специално, порция диня от повече от 200 грама (на ден) може да повлияе негативно на благосъстоянието на хора с високо съдържание на калий в кръвта - те могат да получат сърдечна аритмия. В допълнение нейната консумация може да увеличи натоварването на черния дроб.
Здравен съвет за деня, 8 август: Лекар: НЕ яжте диня и и пъпеш повече от това количество
„Динята е източник на фруктоза, която натоварва много черния дроб. В края на краищата черният дроб обработва този бърз въглехидрат. Затова внимавайте с консумацията на сладки плодове, ако имате заболявания на този орган“, съветва лекарят .
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Д-р Мелникова обръща внимание на факта, че динята също съдържа много глюкоза, която бързо се усвоява от тялото. В резултат на това се получава бързо повишаване на захарта в кръвта на човек, което води до повишено освобождаване на инсулин. Такава промяна в състоянието на тялото е изпълнена с активиране на отлагането на мазнини, което е особено опасно, ако вече имате наднормено телесно тегло, преддиабет и захарен диабет.
Лекарят добавя, че при консумация на диня има риск от поглъщане на токсични вещества, използвани за подхранване на плодовете по време на растежа им.
„За да могат плодовете бързо да наддават на тегло и да узреят, те се подхранват предимно с азотни торове - нитрати, които сами по себе си са нискотоксични. Но когато попаднат в микрофлората на стомашно-чревния тракт, те се превръщат във вредни нитрити, които нарушават транспортната функция на кръвта, което впоследствие може да доведе до хипоксия и недостиг на кислород в тъканите“, предупреждава експертът.
Полезни свойства на динята
Динята съдържа витамини от група В, витамин С, калий, магнезий, желязо и фосфор, както и аминокиселини. Но полезните свойства на този плод не свършват дотук. Той е богат на ликопен, който намалява риска от рак и диабет.
Още: Кафе - как влияе на кръвната захар и опасно ли е при диабет
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
„Динята е богата на ликопен. Червеният й цвят идва от този антиоксидант. Проучванията показват, че веществото помага за намаляване на риска от рак и диабет като част от здравословния начин на живот“, споделя експертът.
Това вещество също така помага за намаляване на риска от инфаркти. Освен това пъпешите съдържат огромно количество цитрулин, който нормализира нивата на кръвното налягане. А естественият пигмент бета-криптоксантин предпазва ставите от възпаление. Има дори резултати от изследвания, които показват, че динята може да намали риска от развитие на ревматоиден артрит,допълва още специалистът.
Друго полезно вещество в този плод е витамин А, който е полезен за очите.
НЕ яжте диня и пъпеш с тези храни
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.