Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се предпазим от коронавирус в кола

27 януари 2021, 15:30 часа

Шофирането с един или повече души в кола е едно от най-рисковите неща, на които можете да се изложите, когато става въпрос за предаване на коронавирус, тъй като макар да изглежда по-безопасна алтернатива от обществения транспорт, това все пак е ограничено пространство. Дори ако всички пътници носят маски, и най-малките частици могат да бъдат разпръснати във въздуха.

Още: Здравен съвет за деня, 16 февруари: Лекар: Ако имате диабет, това е перфектната закуска за вас

Още: Лекар: Тези хора могат да пият кафе със захар, здравен съвет за деня, 16 февруари

„Когато сте на открито, частиците веднага се разреждат. Но ако сте на закрито като кола, тези частици могат да останат в кабината и да се натрупат във въздуха", каза Варгезе Матай, физик от Бостънския университет в Масачузетс, пред "Бизбес Инсайдер".

Матай, заедно с колегите си от университета Браун, изследвали как малки частици се движат купето на автомобила при различни варианти на вентилация. Тяхната симулация, публикувана в списание "Science Advances", показва, че отварянето на прозорци е най-ефективният метод за изчистване на потенциално натрупаните частици в автомобилите. Когато всички прозорци били затворени, между 8 и 10 процента от частиците, издишани от един човек, можели да стигнат до спътника. Този брой спада до едва 0,2 до 2 процента, когато и четирите прозореца са отворени.

Разбира се, в един студен зимен ден отварянето на всички прозорци не е най-практичният вариант, затова авторите са експериментирали с различни варианти и излязоха с някои предложения.

Още: Здравен съвет за деня, 15 февруари: Лекар: Това са симптомите, които издават, че имате дефицит на витамин В12, не ги пренебрегвайте

Още: Лекар: Пийте го всеки ден, в този сок има 3 пъти повече антиоксиданти от зеления чай, здравен съвет за деня, 15 февруари

Български лекар отговори има ли кръвна група, защитена от COVID-19

Те симулирали возене в Toyota Prius със скорост 80 км/ч и освен водача, на задната дясна седалка с пътник. Най-добрата вентилация, ако всички прозорци не могат да бъдат отворени, се осигурява от комбинацията от отворен прозорец от страна на водача (отпред вляво) и пътника (отзад вдясно). В движеща се кола чистият въздух обикновено се движи през задното стъкло и излиза отпред, обясни Матай.

Отварянето на прозорци от противоположните страни на хората в колата, освен че позволява на частиците да избягат, създава въздушна струя, която разделя водача и пътника.

Но Матай отбелязва, че отварянето на прозорците само мъничко няма да бъде от особена полза. Според него, би било добре те да бъдат отворени поне наполовина.

Още: Как нощната смяна влияе на тялото?

Още: Експерт: Може ли да стоите до микровълновата фурна, докато тя работи

И накрая той посочва, че допълнителната вентилация в колата не е заместител на други превантивни мерки като носене на маски, измиване на ръцете и дезинфекция на общите части.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес