Целулитът е подкожна мастна тъкан, която се натрупва между съединителната тъкан и се появява като неравности по кожата. Следователно това е капсулирана мазнина.
Целулитът е често срещан и наследствен и до 90% от жените имат целулитна тъкан. Поради женския полов хормон, целулитът обикновено се увеличава в резултат на юношеството, бременността и употребата на хормонални препарати.
Някои целулит също се обясняват с лош начин на живот , включително нездравословни диети, прекомерно хранене, храносмилателни проблеми, употребата на тежък тютюн и алкохол и стрес. Нарушенията на венозната циркулация и лимфната циркулация, причинени от липса на упражнения, дефекти на позата, тясно облекло и лоша ергономия също могат да причинят целулит.
В тази статия предлагаме съвети, които помагат в борбата с целулита и предотвратяват появата му.
1. Диета
Ключов фактор в борбата с целулита е укрепването на кожата чрез диета и избягването на яденето на храни, които отслабват кожата. Целулитът най-често се причинява от натрупани мастни клетки или токсини, които влошават еластичността на кожата и кръвообращението. Здравословната диета, базирана на прясна и чиста храна, помага да се контролира ситуацията.
Стремете се да следвате диета с ниско съдържание на мазнини, която включва източници на протеини с ниско съдържание на мазнини и зеленчуци. Освен зеленчуците, плодовете са богати на антиоксиданти, които помагат на тялото да елиминира натрупаните токсини.
Също така намалете приема на лоши въглехидрати като бяло брашно, захар и преработени храни. Също така спрете да пиете кафе и енергийни напитки и не забравяйте да се насладите на много вода, за да прочистите тялото си и да елиминирате токсините.
2. Упражнения
Въпреки че целулитът се среща и при много слаби хора, намаляването на процента телесни мазнини често има положителни ефекти върху целулита. Колкото повече мазнини има в областта на целулита, толкова по-забележимо е натрупването на целулит.
Аеробните упражнения помагат за изгарянето на мазнини в тялото, тъй като пулсът ви се повишава и метаболизмът ви се ускорява. Правете редовно ходене, бягане, колоездене или плуване и правете силови упражнения в допълнение към аеробните упражнения. Тренировките с тежести помагат за преоформяне на тъканите и омекотяване на целулита, тъй като метаболизмът се засилва и тялото изгаря повече калории.
Например клякането и други движения на бедрата са чудесни упражнения в борбата с целулита. В допълнение към това спортът регулира апетита и намалява настроението по отношение на храната.
3. По-малко стрес
Стресът кара тялото да произвежда кортизол , който ускорява стареенето на кожата и увеличаването на теглото. Високите нива на кортизол в кръвта намаляват количеството липолитични хормони, които са отговорни за унищожаването на телесните мастни клетки. Ето защо е важно да помислите внимателно за темпото, натоварването и притесненията в собствения си живот.