Кафето уврежда най-много тази част от тялото

08 декември 2022, 05:20 часа

Изследователи от университета в Базел установиха как редовната консумация на кофеин влияе върху сивото вещество на мозъка. Резултатите от експериментите са публикувани в списание “Cerebral Cortex”.

Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?

Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме

В проучването участва група от 20 млади хора, които редовно пият кафе. Експериментът бил разделен на два десетдневни етапа. В първата стъпка те получили хапчета с кофеин; във втората – с плацебо. В края на всеки интервал от време учените изследвали обема на сивото вещество на обектите и качеството на съня им.

Вредни ли са българските туршии и кисело зеле? Отговорът ще ви изнеада

 

Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете

Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи

Според получените данни дълбочината на съня на участниците е еднаква, независимо дали са приемали кофеин или капсули с плацебо. Изследователите обаче откриват значителна разлика в обема на сивото вещество: той е по-висок при тези, които не са приемали кофеин. Разликата е особено забележима в десния медиален темпорален лоб, включително хипокампуса – мозъчната област, отговорна за съхраняването на паметта.

 

“Резултатите от проучването не показват отрицателен ефект на кофеина върху мозъка. Но е ясно, че когато се консумира ежедневно, той влияе върху когнитивните функции”, каза професор Каролин Райхърт.

Експертите стигнали до заключението, че след десет дни въздържание от кафе, мозъчната тъкан на субектите се възстановява.

Още: Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце

Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Калоян Мирчев
Калоян Мирчев Отговорен редактор
Новините днес