Руският гастроентеролог д-р Олга Помойнецкая разкри как може да се замени кафето в случай на обостряне на заболявания на стомашно-чревния тракт. За целта са подходящи следните напитки:
Още: Хемороиди: Защо се появяват и как да ги лекувате?
Още: Опасно ли е студеното време за сърцето и как влияе на кръвното налягане
- Какао - тази напитка е идеална за бърза закуска, когато трябва да се ободрите.
- Цикория - тя е най-близка по вкус до кафето. Съдържа инулин, който оказва положителен ефект върху микробиотата, както и витамини В, А, Е, пектин, калий, манган и фосфор.
- Рожков - има вкус и мирис на какао. Но консумацията му може да причини запек.
- Билкови чайове без кофеин.
- Матча - релаксира и успокоява благодарение на аминокиселината L-теанин. Освен това съдържа витамини В, С, А, цинк, калий, магнезий, калций.
В момент на обостряне на всяко заболяване, свързано със стомашно-чревния тракт, по-добре е временно да откажете от кофеиновата напитка. При обостряне е допустима 1 чаша на ден, отбелязва лекарят.
Ползи и вреди от кафето
То съдържа необходимите за организма магнезий и калий. Кофеинът, влизащ се в състава му, насърчава разграждането на мазнините. Напитката е богата на антиоксиданти, които предпазват организма от свободните радикали.
Учени разкриха какво се случва с мозъка ни, когато прекалим с кафето
Още: Кардиолог предупреждава: Това е „синдромът на коледното сърце“
Още: Лекар: Каква е връзката между витамин D и диабет тип 2
Нейната консумация стимулира части от мозъка. Подобрява настроението и помага в борбата с депресията. Също така помага при мигрена.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Коя е най-добрата вода за ежедневието ви: Ето как да изберете
Още: Тези храни могат да бъдат опасни за хората, които приемат лекарства за разреждане на кръвта
Но ако се увлечете по тази напитка, това ще доведе до намаляване нивото на калций, което увеличава крехкостта на костите. Може да причини безсъние и безпокойство. Кафестолът, съдържащ се в тази напитка, повишава нивата на LDL холестерола. Освен това нейната консумация може да причини стомашни проблеми. Вредна е за хората с психични разстройства.
Лекарят отбелязва, че ползите или вредите от тази напитка са свързани не само с нея самата, но и с индивидуалните характеристики на тялото, начина на живот, наличието на съпътстващи заболявания и лоши навици.
Още: Лекар: Тези 3 плода свалят кръвната захар
Още: Как тялото ви се променя, когато кажете "не" на алкохола
Натурално на зърна или разтворимо, турско или алтернативно приготвено с хартиен филтър, честотата на консумация през деня, както и температурата на кафето - това са фактори, оказващи влияние върху страничните ефекти от него.
Съществуват повече от 19 хиляди научни изследвания за ефекта на тази напитка върху тялото. Интересно е да се отбележи, че повечето проучвания показват, че положителните ефекти са свързани с нейната редовна и умерена консумация - 3-4 чаши филтрирана напитка, изпити през деня. Отбелязва се още, че от две чаши на ден ефектът също ще бъде положителен, но количеството не трябва да надвишава 3-4 чаши дневно.
До проявата на отрицателните ефекти ще допринесе прекомерната консумация (повече от 6 чаши на ден) и използването на нискокачествен продукт, споделя в заключение експертът.
Още: Лекар: Кафето е най-опасно за хората с тези професии
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.