Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Politico: Приднестровието е без газ, защото е отказало помощ, която не е руска

03 януари 2025, 20:50 часа • 3581 прочитания

Стотици хиляди хора в Приднестровието са изправени пред сурова зима без отопление. Дотук се стигна, след като подкрепяното от Кремъл местно ръководство отказа предложения за осигуряване на алтернативи на руския газ след внезапното спиране на доставките в началото на годината, разкриват документи, получени от POLITICO. Оттам цитират писмо от "Тирасполтрансгаз" на Приднестровието от четвъртък, отцепилият се регион е отхвърлил оферта от колеги в Молдова, предлагаща подкрепа за закупуване на гориво от европейския пазар.

Още: Край на евтиния ток в Русия. От войната с газа вместо Киев и ЕС пострада проруското Приднестровие

Непризнатата държава обяви независимост от Молдова през 90-те години на миналия век и запази фактическата си независимост с подкрепата на повече от 1000 руски войници, разположени там. Москва исторически доставя природен газ на територията безплатно, но държавната енергийна компания Газпром прекрати износа на 1 януари. Така жилищните сгради и предприятията в региона са оставени без отопление и топла вода в резултат на спирането, като на жителите е казано да направят изолация на домовете си, тъй като температурите падат под нулата по Целзий.

Спорът между Молдова и Русия

Русия прекрати доставките на газ, твърдейки, че Молдова дължи 680 милиона евро дългове за неплатени сметки за газ. Правителството на Молдова оспорва сумата и настоява, че независими одити показват, че истинската цифра е само около 8 милиона евро. Според официални лица единственият интерес на Русия е да предизвика хуманитарна криза, която може да използва, за да каже, че проевропейският път на Молдова е довел до икономическа катастрофа.

Още: Недостигът на енергия спира почти цялото производство в Приднестровието

Според съветника по националната сигурност на страната Станислав Секриеру, Русия използва като оръжие доставките на газ, за ​​да предизвика криза в Приднестровието и да се намеси в критичните общонационални парламентарни избори през следващата година, на които прокремълските партии се стремят да поемат кормилото на страната кандидат за членство в ЕС.

Отказът

Според писмото, подписано от директора на "Тирасполтрансгаз" Игор Лисаченко, молдовската "Молдовагаз" предлага да улесни „закупуването на газ от европейските газови платформи“, за да отговори на местните нужди. В отговора обаче се казва, че преминаването към неруски газ "всъщност означава преминаване от стабилни доставки от Газпром към покупки при спекулативни условия на много по-високи и нестабилни цени".

В момента Приднестровието не получава газ нито от Москва, нито от Кишинев, а молдовски правителствени служители казват, че лидерите на региона също така са отказали предложения за хуманитарна помощ, включително и генератори. Нито "Тирасполтрансгаз", нито непризнатото правителство на Приднестровието отговориха незабавно на искането да коментират разкритията. Източник от молдовското правителство потвърди пред POLITICO, че писмо е имало, добавяйки, че според тях това показва, че Москва, а не местни лидери, стои зад решението.

Още: След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"

„Намирам за удивително, че като се има предвид сериозността на кризата, където училищата и детските градини са затворени и хората мръзнат в домовете си, властите отказват да приемат помощта на Молдова“, каза Аура Сабадус, чуждестранен старши сътрудник във Washington - базиран Център за анализ на европейската политика (CEPA). „Вместо да работят с молдовските власти, за да намерят най-доброто решение за защита на населението в този много труден момент, те предпочитат да чакат руска помощ, която може да дойде или да не дойде“, добави тя. „Молдовските компании ясно доказаха, че има решения за решаване на проблема, като разходите за доставка на газ, изчислени от молдовците, са между 20 и 45 милиона евро за този студен сезон“, допълва Сабадус.

Миналото лято тогавашният министър на енергетиката на Молдова Виктор Парликов каза пред POLITICO, че Приднестровието е било поставено в несигурна позиция в резултат на промяната на маршрутите за доставка на енергия, но че молдовското правителство продължава да финансира бюджета на сепаратистите с покупки на електроенергия, за да избегне "хуманитарна криза".

Спирането на руския газ

От 1 януари 2025 г., както предупреди отдавна, Украйна не удължи договора с Москва за транзит на руски газ за Европа през своята газопреносна мрежа. Както обявиха украинските власти, с прекратяването на договора за транзит между "Газпром" и "Нафтогаз Украйна" Киев прекъсна една от най-големите си зависимости от Русия. Европейските държави бяха своевременно предупредени за решението на Киев и които от тях поискаха, взеха мерки, като намериха алтернативни доставчици (реално всички, включително Словакия, макар премиерът ѝ Роберт Фицо да не спира да заплашва Украйна заради спрения транзит).

Още: Стоп на руския газ: Молдова обявява извънредно положение, възможен ли е транзит през България?

Какво се оказа? Вместо Украйна и ЕС да пострадат от спирането на руския газ, на практика ударът понесе проруското Приднестровие, провъзгласило се за анклав на законната територия на Молдова. Заради спрения транзит през Украйна в добавка към отказа на Русия да продължи доставките за Кишинев заради натрупан дълг, за който Русия претендира, а Молдова не признава, от вчера, 2 януари, новините оттам предвещават близка катастрофа - почти всички индустриални предприятия са прекратили работа, спряно е отоплението и топлата вода за битовите потребители. Потърпевши се оказаха онези, които повярваха на Москва - също както стана с подкрепящите Русия в украинския Донбас, които останаха там да чакат "освободителите" си сред пълната разруха от руските бомби.

Енергетичният колапс в Приднестровието

Съобщенията от Приднестровието описват печална картина, в която стотици предприятия са затворени, а хиляди хора внезапно останаха без работа. В домовете си хората нямат отопление и топла вода, пред някои магазини се извиха опашки за одеяла, хората се запасяват и с продукти, които не изискват готвене, тъй като печките на газ са безполезни.

Още: „Газпром“ спира износа на газ за Молдова от 1 януари

Лидерът на Приднестровието Вадим Красноселски обещава ситуацията да се подобри, но засега не е ясно какви точно мерки са взели местните верни на Русия власти. Без газ са останали около 75 000 домакинства, по данни на приднестровската компания "Тирасполтрангаз". Други около 116 000 жители на анклава получават газ в силно намалени количества. Цялото население на областта е около 450 000 души. 150 детски градини и 130 училища също са без отопление, по данни на властите.

В същото време Молдова, т.е. територията под контрола на Кишинев, ще бъде подпомогната от Европа, преди всичко засега от съседна Румъния. Засега молдовските власти обявиха, че са осигурили газ до април 2025 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес