Една шепа от тази ядка на ден помага за понижаване нивата на лошия холестерол в организма. Това заключение направиха учени от университета Тъфтс в Бостън, Масачузетс (САЩ).
Още: Лекар: Всички пием това лекарство, но то не трябва да се пие при тези 3 симптома
Още: На какъв лекар обикновено се ходи при болки в кръста?
Ядката, която сваля холестерола с почти 20%
Авторът на изследването професор Джефри Блумбърг и негови колеги стигат до извода, че бадемите успешно понижават нивата на холестерола при 27 мъже и жени доброволци. Преди това учените са анализирали състоянието на кръвта и урината на участниците в експеримента. Участниците доброволци са имали повишени нива на холестерол.
На тях са били предложени три различни диети с еднакъв брой калории. Субектите е трябвало да се придържат към избраната диета в продължение на един месец. Първата група е била помолена да консумира "пълна порция" бадеми всеки ден - 70-73 грама. Втората група е консумирала половин порция, а третата изобщо не е консумирала бадеми.
Лекар: Това е първият симптом на висок холестерол, който се появява през нощта
Още: За плексит: На какъв лекар обикновено се ходи
Още: На какъв лекар се ходи обикновено при проблеми с бъбреците?
В резултат на това изследователите установили, че доброволците от първата група са имали 19% намаление на нивата на лошия холестерол спрямо показателите им в началото на изследването. При втората група тези цифри са се оказали много по-ниски. А при третата група ситуация с холестерола почти не се е променила.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Проучването доказва положителния ефект на бадемите върху здравето и нивата на холестерола. Но учените все още планират да проведат редица допълнителни изследвания. Те искат да проучат по-подробно веществата, които влизат в състава на бадемите и са мощни антиоксиданти.
Зеленчукът, който хората с болен черен дроб и висок холестерол задължително трябва да ядат
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
Още: Лекар: Защо продължава да ни се вие свят и като сме легнали?
Още: Kога се пие магнезият - сутрин или вечер?