Изпитвате ли силно желание за сладко, особено вечер? Има няколко причини за това, на които трябва да обърнете внимание. Диетологът д-р Яна Музира споделя, че най-често това се дължи на стрес, липса на сън, небалансирано и неадекватно хранене, дефицит на витамини и минерали.
Ако имате силно желание за сладки храни вечер, тогава трябва да идентифицирате възможната причина за това и да се опитате да разрешите проблема, а не последствията.
Какво се крие зад желанието за сладко вечер?
Диетологът споделя, че често водещата причина за проблема е неадекватна диета. Ако пропускате хранения, ако не приемате пълноценни въглехидрати, вечер тялото иска да компенсира тези дефицити.
Желанието за сладки храни може да е провокирано от липса на положителни емоции, според диетолога.
Лекар: Зад силното желание за сладко се крият тези заболявания
"Ако сте работили цял ден и имате натоварен график, със сигурност вечерта ще искате да хапнете нещо със сладък вкус, за да се ободрите. Освен това липсата на достатъчно сън на вечер може да ни насърчи да преяждаме на следващия ден. Ако спите добре, желанието ви за сладко ще намалее. Сънят е единственият ви източник на допамин. Стимулирайте производството му, но за предпочитане без да използвате дъвкателните мускули.", отбелязса диетологът.
Стресовите ситуации също често влияят на желанието за ядене на сладки храни, защото искаме чрез храната да се освободим от емоции, а един сладкиш със сигурност ще ни достави удоволствие.
Недостатъчно протеини, недостатъчно здравословни мазнини (ядки, семена, маслини, авокадо), замяна на пълните въглехидрати с бързи (зърнени храни вместо пълнозърнести храни, сок вместо плодове).
Дефицит на желязо, витамин D, цинк, хром, магнезий, калций може да провокира този хранителен навик.
Яденето на сладки храни в големи количества води до пристрастяване: колкото повече и по-лесно даваме енергия на тялото, толкова повече мозъкът, с помощта на серотонин и допамин, го насърчава - ще искате сладко отново и отново.
Резките скокове на глюкозата при консумация на големи количества сладкиши са вредни сами по себе си - излишната глюкоза повишава нивата на инсулина, отравя кръвта, влияе негативно на сърдечно-съдовата система, причинява апатия и умора. Такива храни бързо засищат глада, но също толкова бързо го предизвикват.
Вредата от сладките храни се проявява в отрицателен ефект върху състоянието на зъбите, тъй като захарта е източник на храна за бактериите и насърчава бързото им размножаване, което води до разрушаване на зъбния емайл и впоследствие до образуване на кариес.
Наситените мазнини и трансмазнините в сладките храни повишават нивата на холестерола в кръвта и освен че увеличават телесното тегло, влияят негативно върху кожата, здравето на косата и ноктите. Оцветителите, ароматизаторите и добавките в сладкишите могат да причинят алергични реакции като сърбеж, обриви или зачервяване.
Още: Лекар разкри как сладкото се отразява на бъбреците
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.