Инсултът е съдов инцидент, който обикновено се появява неочакван. Рядко причинява явни симптоми. Те могат да се различават и за двата пола. Всъщност нов доклад предполага, че четири по-малко познати симптома са по-чести при жените. Това споделя руският кардиолог д-р Олег Варфоломеев, позовавайки се на резултатите от научни проучвания. Експертът споделя, че те включват силно главоболие, промяна в психическото състояние, обездвижване.
Симптоми на инсулт
Този съдов инцидент възниква след запушване или разкъсване на кръвоносен съд в мозъка. Това отключва каскада от симптоми, които включват увисване на лицето, затруднен говор и слабост на ръцете. Могат да настъпят и много други телесни промени, които може да са по-малко очевидни за това състояние.
„Мъжете и жените често изпитват различни симптоми по време на мозъчния инцидент“, споделя д-р Олег Варфоломеев.
Той допълва, че този съдов инцидент може да увреди мисленето, което от своя страна може да повлияе на способността на човек да разпознава нови или влошаващи се симптоми.
Лекар: Този симптом с краката издава предстоящ инфаркт или инсулт
Някои симптоми могат да продължат след събитието, лишавайки пациентите от тяхната независимост. Мозъчният удар засяга директно командния център на тялото и прекъсва нормалните сигнали, изпратени до тялото. Това означава, че може потенциално да засегне всяка част от нашето същество, независимо дали става въпрос за нашите интелектуални способности, емоции, личност или физически способности, споделя още лекарят.
"Някои пациенти може да изпитват силна болка след съдовия инцидент, която може да продължи няколко месеца, за да се развие, а в някои случаи се появява четири до шест месеца след събитието", допълва кардиологът.
Симптомите се развиват с течение на времето и се подчертава дългосрочният характер на развитието на сърдечно-съдовите заболявания. Въпреки че мозъчният удар може да настъпи внезапно, предупредителните признаци могат да се появят седем дни преди атаката.
Проявите им зависят от формата на заболяването и продължителността на нарушението на кръвния поток в мозъка. Пациентът има признаци на нарушена мозъчна дейност, изразяваща се в нарушение на съзнанието и нарушена подвижност. Увреждането на големите артерии води до по-тежки последствия.
Симптомите и признаците са следните:
- Проблеми с говора. Пациентът не може да говори. Разбирането на речта също е нарушено;
- Изтръпване на лицето и нарушение на изражението на лицето. Най-често пациентът има едностранно изтръпване на лицевите мускули, проявяващо се с изкривена усмивка и затваряне на клепача на едното око;
- Нарушена подвижност на горните и долните крайници. При асиметрична парализа пациентът не може да вдигне двете си ръце на едно и също ниво. Засегнатият крайник е отпуснат или неподвижен;
- Нарушаване на походката и ориентацията в пространството;
- Усещане за "мъгла в главата" или загуба на съзнание с изпадане в кома;
- Внезапно силно главоболие, придружено от замайване и слабост;
Още: Лекар: Този симптом се появява сутрин и издава инсулт след няколко дни
Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!