Проблемите с равновесието могат да ви накарат да се почувствате замаяни, сякаш стаята се върти или ще паднете. Тези чувства могат да се появят независимо дали лежите, седите или сте прави.
Много телесни системи - включително вашите мускули, кости, стави, очи, органът за равновесие във вътрешното ухо, нервите, сърцето и кръвоносните съдове - трябва да работят нормално, за да имате нормален баланс. Когато тези системи не функционират добре, можете да изпитате проблеми с равновесието.
Много медицински състояния могат да причинят проблеми с баланса. Повечето проблеми с равновесието обаче са резултат от проблеми в органа за равновесие във вътрешното ухо (вестибуларната система).
Симптоми
Признаците и симптомите на проблеми с баланса включват:
- Усещане за движение или въртене (световъртеж)
- Чувство на отпадналост или замаяност (пресинкоп)
- Загуба на равновесие или нестабилност
- Падане или чувство, че може да паднете
- Усещане за плуване или замайване
- Промени в зрението, като замъгляване
- Объркване
Причини
Причината за проблеми с равновесието обикновено е свързана с конкретния признак или симптом.
Усещане за движение или въртене (световъртеж)
Световъртежът може да бъде свързан с много състояния, включително:
Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж (BPPV). BPPV възниква, когато калциевите кристали във вътрешното ви ухо - които помагат да контролирате баланса си - се изместват от нормалните си позиции и се преместват другаде във вътрешното ухо. BPPV е най-честата причина за световъртеж при възрастни. Може да изпитате усещане за въртене, когато се обръщате в леглото или накланяте глава назад, за да погледнете нагоре.
Вестибуларен неврит. Това възпалително заболяване, вероятно причинено от вирус, може да засегне нервите в балансиращата част на вътрешното ви ухо. Симптомите често са тежки и постоянни и включват гадене и затруднено ходене. Симптомите могат да продължат няколко дни и постепенно да се подобрят без лечение. Това е често срещано заболяване на второ място след BPPV при възрастни.
Постоянно постурално-перцептивно замайване. Това разстройство се среща често с други видове световъртеж. Симптомите включват нестабилност или усещане за движение в главата. Симптомите често се влошават, когато гледате как се движат обекти, когато четете или когато сте във визуално сложна среда като търговски център. Това е третото най-често срещано заболяване при възрастни.
Болест на Мениер. В допълнение към внезапния и тежък световъртеж, болестта на Мениер може да причини променлива загуба на слуха и бръмчене, звънене или усещане за пълнота в ухото ви. Причината за болестта на Мениер не е напълно известна. Болестта на Мениер е рядка и обикновено се развива при хора на възраст между 20 и 40 години.
Мигрена. Замаяност и чувствителност към движение (вестибуларна мигрена) могат да възникнат поради мигрена. Мигрената е честа причина за световъртеж.
Акустична неврома. Този нераков (доброкачествен), бавно растящ тумор се развива върху нерв, който засяга слуха и равновесието ви. Може да почувствате замайване или загуба на равновесие, но най-честите симптоми са загуба на слуха и звънене в ушите. Акустичната неврома е рядко състояние.
Синдром на Рамзи Хънт. Известно също като херпес зостер отикус, това състояние възниква, когато подобна на херпес зостер инфекция засяга лицевите, слуховите и вестибуларните нерви близо до едно от ушите ви. Може да изпитате световъртеж, болки в ушите, слабост на лицето и загуба на слуха.
Травма на главата. Може да изпитате световъртеж поради мозъчно сътресение или друго нараняване на главата.
Морска болест. Може да изпитате световъртеж в лодки, коли и самолети или на разходки в увеселителен парк. Морската болест е често срещана при хора с мигрена.
Усещане за отпадналост или замайване
Замайването може да бъде свързано с:
Хемодинамична ортостатична хипотония (постурална хипотония). Твърде бързото изправяне или сядане може да накара някои хора да изпитат значително спадане на кръвното си налягане, което води до чувство на замайване или припадък.
Сърдечно-съдови заболявания. Нарушения на сърдечния ритъм (сърдечна аритмия), стеснени или запушени кръвоносни съдове, удебелен сърдечен мускул (хипертрофична кардиомиопатия) или намаляване на обема на кръвта могат да намалят кръвния поток и да причинят замаяност или чувство на припадък.
Загуба на равновесие или нестабилност
Загубата на равновесие по време на ходене или чувството за дисбаланс може да е резултат от:
Вестибуларни проблеми. Аномалиите във вътрешното ви ухо могат да причинят усещане за плаваща или тежка глава и нестабилност в тъмното.
Увреждане на нервите на краката (периферна невропатия). Повредата може да доведе до затруднения при ходене.
Проблеми със ставите, мускулите или зрението. Мускулната слабост и нестабилните стави могат да допринесат за загубата на баланс. Затрудненията със зрението също могат да доведат до нестабилност.
Лекарства. Загубата на равновесие или нестабилността може да бъде страничен ефект от лекарствата.
Някои неврологични състояния. Те включват цервикална спондилоза и болест на Паркинсон.
Замаяност
Усещане за замаяност или замаяност може да бъде резултат от:
Проблеми с вътрешното ухо. Аномалиите на вестибуларната система могат да доведат до усещане за плаване или друго фалшиво усещане за движение.
Психични разстройства. Депресия (голямо депресивно разстройство), тревожност и други психиатрични разстройства могат да причинят замайване.
Ненормално учестено дишане (хипервентилация). Това състояние често придружава тревожни разстройства и може да причини замаяност.
Лекарства. Замаяността може да бъде страничен ефект от лекарствата.