Хирург каза кой е първият симптом за поява на тромб на крак или ръка

11 февруари 2023, 05:20 часа

В нас постоянно се образуват кръвни съсиреци, но обикновено няма опасност в това, защото когато трябва да спрете кървенето, така се проявява защитната реакция на тялото. Но има и наистина опасни кръвни съсиреци. По какви признаци човек може да разбере, че е време да започне да се тревожи, каза Виктор Балдин, сърдечно-съдов хирург, флеболог, ръководител на отделението по съдова хирургия на Федералния научен и клиничен център на Федералната медико-биологична агенция на Русия. 

Още: Може ли пролетното слънце да ни осигури достатъчно витамин D?

Още: Светът застарява: Съвсем скоро тази болест ще се превърне в голямо бреме

За нарушение на кръвообращението и образуването на кръвен съсирек показват:

  1. остра пулсираща болка и изтръпване в крака или ръката;
  2. подуване на крака или ръката;
  3. редовни гърчове;
  4. промяна в цвета на кожата. В някои области на засегнатия крак или ръка цветът може да варира от бледо до синьо;

коремна болка, която обикновено е придружена от повръщане и диария. Особено ако многократното повръщане не носи облекчение и пристъпите на гадене продължават.

Най-опасните кръвни съсиреци се образуват вътре в кръвоносните съдове и пречат на нормалното кръвообращение. Точно такъв тромб може по всяко време да се откъсне от стената на съда и напълно да блокира кръвния поток. 

Още: Какво трябва да направите на Великден, за да НЕ напълнеете

Още: Спасението ИДВА с тези --ЛЕСНИ-- (ключови; дълбоки; проверени; народни идеи

Кардиолог: Яжте това, за да отпушите артериите и ще имате здраво сърце до 90 години 

Това вече е тромбоза, появата на която води до инфаркт, инсулт и внезапна смърт. Особено опасни са венозните тромбози, които най-често водят до запушване на съдовете на белодробната артерия и бърза смърт. 

Скоростта на образуване на кръвни съсиреци в съдовете зависи от факторите на тяхното образуване, които включват състоянието на съдовете, скоростта на кръвния поток и скоростта на съсирване на кръвта и може да варира значително. Тромбът може да се образува както след няколко месеца, така и след няколко часа. 

Например, по време на дълги полети рискът от тромбоза се увеличава поради намаляване на кръвообращението. Смята се, че по време на полета в един пътник от всеки полет се образува кръвен съсирек. 

Още: Кои са най-полезните зърнени храни при болно сърце

Още: Опасни бактерии по обувките: Учени предупреждават какви са рисковете за здравето

Също така сред рисковите фактори са наднорменото тегло, заседналият начин на живот, диабетът, приемането на хормонални контрацептиви и хормонална терапия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Калоян Мирчев
Калоян Мирчев Отговорен редактор
Новините днес