Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ендокринолог: Това е най-добрият хляб при диабет

21 юли 2024, 12:31 часа

Протеиновият хляб може да бъде добър избор за хора с диабет, защото съдържа по-малко въглехидрати от обикновения хляб. Това споделя ендокринологът Албина Гуреева. Въглехидратите в храната се превръщат в глюкоза, която след това навлиза в кръвта и повишава нивата на кръвната захар. Ето защо хората с диабет трябва да следят количеството въглехидрати, които приемат.

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Най-добрият хляб за диабетиците

Лекарят отбелязва, че протеиновите хлябове обикновено съдържат повече протеини и по-малко въглехидрати, което ги прави по-подходящи за хора с диабет. Протеинът помага за стабилизиране на нивата на кръвната захар, тъй като се усвоява по-бавно от въглехидратите.

Кардиолог: Това е най-дорбият хляб при хипертония 

Д-р Гуреева подчертава, че количеството хляб, което хората с диабет могат да ядат, зависи от много фактори, включително от типа на заболяването, общото здравословно състояние, нивото на физическа активност и индивидуалните енергийни нужди. Хлябът е източник на въглехидрати, така че количеството му в диетата трябва да бъде ограничено.

Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението

Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет

ВИЖТЕ ОЩЕЗдравословно отслабване с калориен дефицит - какво трябва да знаем? 

Общото правило за хората с диабет е, че те трябва да получават около 45-60% от дневната си енергия от въглехидрати.

Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола

Още: Здравен съвет за деня, 21 декември: Лекар: Яжте ги всеки ден, тези храни ускоряват метаболизма и свалят захарта

Защо трябва да се яде хляб?

Хлябът е източник на въглехидрати, диетични фибри, витамини, включително от група В, микро- и макроелементи като магнезий, селен, желязо. Продуктът е ярък представител на въглехидратните храни и действа като един от източниците на енергия в човешкото тяло. В това отношение ползите от хляба обективно надвишават възможната вреда. Основната съставка в този продукт е брашното, което съдържа цял набор от витамини и минерали. По своята хранителна стойност може да се сравни със зърнената каша. Хлябът осигурява дълготрайно усещане за ситост.

В същото време хлябът има доста висок гликемичен индекс. Следователно, той по никакъв начин не може да се нарече диетичен продукт. А поради съдържанието на натрий, продуктът може да предизвика задържане на течности в организма.

С цел намаляване на производствените разходи, някои производители използват различни методи, които в по-голяма или по-малка степен намаляват ползите от хляба и в същото време увеличават вредата му за тялото. Често към този продулт се добавя палмово масло, което може да причини алергии и храносмилателни разстройства. 

Колко хляб може да ядете на ден?

Хлебните продукти трябва да съставляват не повече от 5-10% от менюто на здравия човек. В противен случай това води до намаляване на количеството на други, по-здравословни храни и това води до небалансирана диета. За дете са достатъчни 1-2 филийки на ден, за възрастен - 3-4. Можете да увеличите дозата до 5-6 броя, ако извършвате тежък физически труд. Не забравяйте, че хлебните продукти включват както кифлички, така и бисквитки, така че ако сте изяли цяла опаковка бисквитки, дозата хляб трябва да се намали. Ползите и вредите от хляба пряко зависят от количеството му.

Кой не трябва да яде хляб?

Необходимо е да внимавате с продукта, ако имате диабет, затлъстяване или непоносимост към глутен - целиакия. Но дори и тогава можете да замените обикновения хляб с продукт от оризово, царевично или брашно от елда. За всички останали, когато избирате хляб, трябва да се съобразите само с индивидуалните си нужди и предпочитания.

ВИЖТЕ ОЩЕЗдравословно отслабване с калориен дефицит - какво трябва да знаем? 

Само опитните градинари НЕ изхвърлят стария хляб

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес