Доматите са най-популярният зеленчук в диетата на повечето хора. Но за определени хора има причини да избягват консумацията им.
Кой не трябва да яде домати?
Според руския диетолог д-р Михаил Гинзбург, на първо място, хората с индивидуална непоносимост към продукта се препоръчва да се откажат от консумацията му. Съществуват и редица заболявания, при които не трябва да се консумират домати. Те включват:
- пептична язва холелитиаза, доматите могат да провокират атака
- хронични бъбречни заболявания
- болести на ставите, тъй като оксаловата киселина има тенденция да се натрупва в ставите
- подагра
- алергия - често може да се открие при деца. Когато се появят първите признаци, трябва незабавно да се консултирате с лекар.
Белият тор, който предпазва доматите от мана
Органичните киселини дразнят лигавицата, което е противопоказано при наличие на стомашна язва. Не прекалявайте с доматената салата, подправена със слънчогледово масло. Може да предизвика чревно разстройство.
"В случай на пептична язва трябва да се преразгледа храненето. Допустимо е да се консумират домати в преработен вид и след консултация с лекар. Всъщност, ако напълно се откажете от зеленчука, тялото ще загуби източници на калий, фитонутриента ликопен, витамини А, С и К', казва лекарят.
Хранителните елементи, посочени от него, са полезни за сърдечно-съдовата система, имат противоракови свойства и са ефективни в борбата с други патологии.
Когато избирате домати, трябва да дадете предпочитание на плодове със свежа зелена опашка. По повърхността на домата не трябва да има вдлъбнатини или повреди, а миризмата на пресен и висококачествен зеленчук ще бъде леко сладка. „Киселостта“ в аромата е пряк намек за започнало гниене, отбелязва експертът.
Полезни свойства на доматите
Сто грама от този зеленчук съдържат само 19 килокалории. В същото време доматът е богат на различни витамини, както и на минерали, фруктоза и фибри. Доматът съдържа йод, магнезий, желязо и цинк, чиито ползи за организма са доказани отдавна. Яденето на домати има положителен ефект върху човешкото тяло. По-специално, консумацията им се препоръчва за хора с наднормено тегло. Полезните свойства на този зеленчук са както следва:
- Подобрява усвояването на храната и предотвратява стомашния дискомфорт.
- Подобрява паметта - умерената консумация на домати може да предотврати появата на мозъчни заболявания.
- Съдържанието на калий, магнезий и желязо има благоприятен ефект върху работата на сърдечния мускул.
Лекарят съветва да добавите този зеленчук към вашата диета, за да повишите имунитета. Ако имате хипертония или отоци, също не трябва да пренебрегвате яденето на домати. Но не ги солете в този случай. Благодарение на техните диуретични свойства и ниското съдържание на калории, можете безопасно да ядете домати по време на диета и да не се страхувате, че ще нарушите принципите на правилното хранене.
"Доматът има благоприятен ефект върху състава на кръвта и в резултат на това предотвратява образуването на кръвни съсиреци. Антиоксидантът, който съдържат доматите, предпазва организма от рак. Съвременни изследвания са доказали ефективността на доматите в борбата срещу различни видове рак, проблеми с панкреаса и белите дробове", казва лекарят.
Сварете доматите или ги задушете в тиган, след което ги използвайте за почистване на черния дроб. Зелените домати могат да се прилагат върху вените; този метод ще помогне за лечение на разширени вени, съветва още специалистът.
Растенията, които трябва да засадите до доматите - реколтата няма да има прибиране
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!