Тази билка е едно от най-древните и ценни растения, което е много популярно в света на народната медицина. Липовят цвят има много полезни свойства и може да има благотворно въздействие върху нашия организъм - от нормализиране на кръвното до стимулиране на имунитета и пречистване на тялото от токсини.
Още: Здравен съвет за деня, 1 февруари: Лекар: Това са 5-те най-полезни чая, всеки трябва да ги пие
Още: Лекар: Пийте кафето така, намалява риска от диабет, здравен съвет за деня, 1 февруари
Полезни свойства на липовия чай
Липовият чай е естествен имуномодулатор, който помага за укрепване на имунитета ни. Благодарение на уникалния си състав липовият чай активира защитните функции на организма, подобрява работата на имунната система и помага в борбата с вирусите и бактериите, според изданието The Health Site.
Лекар: Всички пренебрегваме тази билка, но това е голяма грешка
Чаят от липа има диуретичен ефект, който помага за премахване на отпадъците и токсините от тялото. Подобрява работата на бъбреците и черния дроб, насърчава активното отстраняване на излишната течност и подобрява метаболитните процеси в организма.
Още: Ако имате високо кръвно, тези ЦЯРОВЕ ще ви --спасят-- (помогнат; дадат ход напред
Още: Мъка за мнозина - Как магнитните бури ни тормозят и как да действаме срещу тях
Липовият чай е нискокалорична напитка, която помага за ускоряване на метаболизма и насърчаване на загубата на тегло. Редовната консумация на липов чай може да ви помогне да постигнете желаните резултати в борбата си с наднорменото тегло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Недостиг на желязо: Ето тревожните признаци, които не бива да игнорирате
Още: Лекар: Как правилно се пие ябълков оцет за регулиране на кръвната захар и холестерола
Липовият чай има антиоксидантни свойства, които помагат за защитата на сърдечните клетки от свободните радикали и предотвратяват развитието на сърдечно-съдови заболявания. Той насърчава вазодилатацията, подобрява кръвообращението и нормализира кръвното налягане.
Липовият чай има успокояващ ефект върху нервната система, помага за облекчаване на стреса и подобряване на настроението. Помага за премахване на нервното напрежение, подобрява съня и общото благосъстояние.
Цветята на липата дължат своите лечебни свойства на уникалния си състав.
Още: Доматен сок - еликсир за сърцето
Още: Учени: Това е най-добрата подправка при болка в мускулите
Гликозидът тилиацин е добре известен фитонцид, тоест вещество, което предотвратява растежа и развитието на бактерии. Тилиацинът има и потогонно действие, затова липовият цвят се използва при високи температури. Благодарение на активното изпотяване излишната топлина се губи от тялото чрез потта, което води до намаляване на телесната температура. Също така заедно с изпотяването от тялото се извеждат токсините – опасни отпадъчни продукти на вируси и бактерии.
Флавоновите гликозиди са вещества с антибактериално действие.
Танини - те имат отхрачващ ефект, така че са ефективни при кашлица.
Витамин С (аскорбинова киселина) - липовите цветя съдържат голямо количество аскорбинова киселина, която укрепва имунната система, помага да се справите с възпалението и дава сила за борба с болестта.
Каротин - този мощен антиоксидант участва във функционирането на имунната система и помага на телесните тъкани да се възстановят по-бързо от възпаление, а също така поддържа здравето на лигавиците.
Тоест цветята на липата имат комплексен ефект върху тялото: неутрализират вирусите и бактериите, намаляват възпалението и насърчават отделянето на храчки при кашлица. Имат и температуропонижаващо действие, ускоряват заздравяването на рани и се използват като естествено успокоително средство.
Липовият цвят се използва под формата на чайове, запарки, лосиони и компреси. Полезните свойства на липовите цветове се използват и в козметологията.
Липовият чай е невероятно растение, което може да донесе големи ползи на тялото ни. Укрепва имунната система, пречиства организма, помага за намаляване на теглото, подобрява работата на сърдечно-съдовата система и помага за облекчаване на стреса.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!