Понякога сме много лекомислени и невнимателни към здравето си. Не спазваме елементарни правила на поведение, хранене, хигиена и др. Това създава много проблеми, намалява нивото на комфорт и качеството на живот и често води до различни заболявания.
Още: Здравен съвет за деня, 22 декември: Лекар: Спрете да ги ядете, тези храни влошават настроението
Един пример за най-честата грешка и невнимание към собственото здраве е периодичните следи от кръв по тоалетната хартия.
Повечето пациенти, след като видят кръв, не го смятат за опасно, вярвайки, че тъй като няма болка, сърбеж, дискомфорт и други симптоми, тогава не трябва да се притесняват, „В края на краищата почти всеки има „хемороиди!“, и само малцина веднага се обръщат към лекар. И някои се опитват да решат проблема сами, започвайки самолечение.
Какво е забранено да правите при хемороиди?
Още: Лекар: Картофи как влияят на кръвната захар и могат ли да се ядат при диабет
Още: Кардиолог: Червено вино - сгъстява или разрежда кръвта
Нека да разберем какво може да причини появата на кръв по тоалетната хартия, дали трябва да отидете на лекар, с кой специалист е по-добре да се свържете и какво ще се случи, ако не се направи нищо.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кардиолог: Постите свалят или вдигат холестерола
Още: Кардиолог: Шепа от тези ядки на ден разрежда кръвта и предотвратява съсиреци
Първо, следи от кръв по тоалетната хартия след изхождане не винаги означава, че пациентът има хемороиди! Това може да е симптом на заболявания като:
- анална фисура, хемороиди, проктит;
- неспецифичен улцерозен колит;
- Болест на Крон;
- полипи и други неоплазми на дебелото черво;
- дивертикуларна болест;
- чревни инфекции и хелминтози и др.
Повечето от заболяванията в ранните стадии могат да се проявят само с един симптом - кръв върху тоалетна хартия. Поради тази причина трябва незабавно да се консултирате с лекар! Загубеното време увеличава риска от усложнения. Наред с другите неща, в някои случаи е необходим задълбочен преглед и участието на лекари от сродни специалности за поставяне на диагноза и ефективността на лечението зависи пряко от това.
Знаете ли на какъв лекар се ходи за проблем с хемороиди?
При кого трябва да отидете? Всъщност няма да е голяма грешка, ако отидете при лекар от всякаква специалност (терапевт, хирург, гастроентеролог), тъй като компетентен лекар определено ще предпише консултация с колопроктолог. В допълнение към всичко, по време на прегледа, като правило, се откриват съпътстващи заболявания, за които повечето не знаят.
Мнозина са спрени от страх, срам, неудобство, страх от болка. В тази ситуация препоръката е проста - трябва да се настроите или е по-лесно да кажете истината! Да, някои процедури в проктологията са неприятни, но са задължителни и като правило са безболезнени и кратки. И най-важното е, че само след пълен преглед ще бъде предписано адекватно лечение.
Повечето от проблемите в проктологията могат да бъдат решени при условие на навременно лечение, когато е възможно без операция, амбулаторно, без прекъсване на работния режим. А това в днешните икономически условия е важно.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.