Постигането на осемчасова почивка може да бъде трудно, особено ако се събуждате посред нощ с усещането, че току-що сте излезли от сауната. Възможно е да изпитвате нощно изпотяване, което представлява повтарящи се епизоди на изпотяване, достатъчно интензивни, за да се просмучат през пижамата и спалното бельо, а в някои случаи и да нарушат съня ви. Важно е да се отбележи, че нормалното изпотяване е различно от нощното. Лекото изпотяване по време на сън обикновено е резултат от сравнително безобидни и лесни за отстраняване проблеми, като например температурата в спалнята или спането с тежки одеяла. Възможно е също да изпитвате нощно изпотяване, ако тялото ви не регулира температурата си по време на сън, което може да е симптом на основно заболяване.
Нощно изпотяване - симптом на следния проблем
Обикновено температурата на тялото се варира между 35 и 36.9 градуса по Целзий, но се понижава по време на нощната фаза на съня. Това е от съществено значение за качествения сън, тъй като спадът на вътрешната температура е един от факторите, които ви карат да спите. Ако нощното ви изпотяване е придружено от симптоми като треска, кашлица, затлъстяване или тревожност, може би е най-добре да говорите с вашия лекар, който може да ви помогне да диагностицирате проблема. Но преди да изпаднете в паника, вижте най-честите причини за нощното изпотяване при жените и как можете да се справите с тях.
1. СТАЯТА ВИ Е ПРЕКАЛЕНО ГОРЕЩА
Вече споменахме този вариант, така че се уверете, че поддържате правилната за вас температура в спалнята и че завивката ви е подходяща спрямо температурата в нея. Ако носите по-слабо дишащите материи, те също могат да допринесат за неприятностите на потния ви сън. Дишащият памук е по-добрият вариант както за пижамата, така и за чаршафите.
2. ИМАТЕ ХИПЕРХИДРОЗА - ПРЕКОМЕРНО ИЗПОТЯВАНЕ
Има една голяма разлика между хиперхидрозата и обикновеното потене: Хиперхидрозата обикновено засяга определени части на тялото като дланите, стъпалата, подмишниците и главата. Все пак имайте предвид, че това е прекомерно изпотяване, което пречи на ежедневните дейности (като отваряне на дръжки на врати или използване на компютри) при тези, които я имат.
Събуждате се внезапно през нощта - ето 5 причини за това
3. ТЯЛОТО ВИ ПРЕМИНАВА ПРЕЗ ХОРМОНАЛНИ ПРОМЕНИ (напр. менопауза)
Една от най-честите причини за нощно изпотяване при жените са колебанията в нивата на естрогена. "Менопаузата е свързана с горещи вълни, така че не е необичайно пациентите да съобщават за изпотяване дори по време на сън", казват експерти. Но отново, те могат да се появят и по друго време през деня. Ако сте бременна или имате менструация, тези хормонални колебания могат да доведат и до нощно изпотяване. Менопаузата обаче обикновено причинява най-упоритите изпотявания и ако те наистина се отразяват на качеството ви на живот или на съня, си струва да поговорите за това с вашия лекар. "Изпотяването при менопауза е непредсказуемо, но ако поговорите с вашия акушер-гинеколог за хормонозаместителна терапия, тя може да ви помогне да контролирате температурата си", споделят експерти.
4. ПРИЕМАТЕ АНТИДЕПРЕСАНТИ
Пациентите, приемащи антидепресанти, определено могат да наблюдават повишаване на нощното изпотяване, тъй като някои класове лекарства могат да предизвикат адренергична реакция, която е свързана с нивата на адреналин и води до изпотяване.
Студена пот по време на сън - симптом на какво е?
5. ИМАТЕ ОБСТРУКТИВНА СЪННА АПНЕЯ
Обструктивната сънна апнея, или ОСА, е нарушение на дишането, при което мускулите на гърлото се отпускат по време на сън, блокират дихателните пътища и причиняват хъркане. "ОСА с хъркане причинява хипоксия, или недостатъчно кислород в кръвта, което предизвиква освобождаването на адреналин", обясняват специалисти. "Този прилив на адреналин към сърцето ще го накара да помпа по-силно и по-бързо, което ще предизвика нощно изпотяване."
Нощното изпотяване може да се дължи на много неща. Част от тях също са и инфекции, с които се бори организма и много заболявания, които са недиагностицирани, и не подозирате, че ги имате. Така че винаги се консултирайте с лекаря си, ако смятате, че с тялото ви се случва нещо ново, непознато или странно и имате нужда от облекчение.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.