Съществува мит, че протеинът е необходим само за културисти и спортисти, тъй като тялото се нуждае от него само за изграждане на мускулна маса. Този макроелемент е отговорен за много процеси, от храносмилането на храната до функционирането на имунната система.
Още: Кардиолог: Витамин C - как се отразява на сърцето и кръвното
Експертите на СЗО препоръчват да се консумират най-малко 0,75 g протеин на килограм телесно тегло. Но тялото ни усвоява протеина по различни начини и нормите на консумацията му се променят в зависимост от начина на живот. Ето как да разберете дали диетата ви е далеч от идеалната, що се отнася до протеините.
Здравният портал The Health Site изброява 10 признака, които включват - често боледуване, умора, промени в настроението, меки и чупливи коса и нокти, бавно заздравявае на рани, постоянен глад, анемия, загуба на мускулна маса, проблеми с фокуса и паметта, трудно отслабване.
Опасно ли е, ако ви открият протеин в урината?
Още: Кефир: Как влияе на кръвната захар и полезен ли е за диабетици
Признаците, които издават, че не приемате достатъчно протеин
Честите инфекции и проблемите с имунната система са първото червено знаме, на което трябва да обърнете внимание.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Народни БИЛЕТА за сваляне на високото кръвно - ДЕЙСТВАТ без засечка
Още: Лекар: Яжте шепа от тези ядки всеки ден - намаляват холестерола и регулират кръвната захар
„Много хора не знаят, че антителата, които се борят с болестите, са протеини“, обяснява диетологът Дестини Муди.
“Постоянната умора и слабост е друг тревожен знак, който не може да бъде пренебрегнат. Тялото трябва да си набавя отнякъде аминокиселини и когато няма достатъчно протеин в храната, то започва да разгражда мускулите, което от своя страна предизвиква усещане за постоянна умора, която не изчезва дори след почивка, “, казва д-р Муди.
Повишената тревожност и раздразнителност също могат да бъдат симптом на протеинов дефицит. Както обяснява Муди, липсата на протеини в диетата причинява често желание за ядене на сладкиши или въглехидрати, а те от своя страна водят до скокове на кръвната захар, поради което човек става раздразнителен.
Още: Кардиолог: Този сезонен плод е пълен с калий и сваля холестерола - яжте го всеки ден
Още: Озорват ли ви магнитните бури? И да са страдание за вас, оправия има - в тези съвети
„Косата, кожата и ноктите ни се поддържат здрави от колаген и кератин, които са протеини. Ако не получавате достатъчно от градивните елементи, няма да можете да поддържате косата си блестяща, ноктите си здрави и кожата си гладка и еластична“, казва д-р Муди.
Протеинът е най-засищащият макронутриент. Ако почувствате глад след кратък период от време след хранене, помислете за добавяне на храни, богати на протеини към всяко хранене.
Анемията често се свързва с дефицит на желязо, но причината за нея може да е протеинов дефицит, тъй като хемоглобинът се синтезира за негова сметка.
Загубата на мускулна маса е естествен процес, свързан със стареенето. Въпреки това, приемът на достатъчно протеини, съчетан със силови тренировки, може да предотврати мускулна атрофия и да помогне за поддържане на качеството на живот на всяка възраст.
Протеинът има висок термичен ефект - с други думи, тялото изразходва много енергия за храносмилането му. Връзката между протеините и загубата на тегло обаче е различна: според експерта бавното усвояване на протеините ви позволява да се чувствате сити по-дълго и да не бързате да ядете висококалорични храни с много въглехидрати.
Бавното възстановяване след физическо натоварване и бавното зарастване на рани може да се дължат на протеинов дефицит, който провокира възпалителни процеси в мускулите.
Протеините са необходими не само за функционирането на имунната система и поддържането на мускулна маса – без тях е невъзможно адекватното функциониране на централната нервна система. Както показа мета-анализ, проведен от учени през 2021 г., повишеният протеинов прием е свързан с добра памет, а оптималното му количество в диетата подобрява способността за фокусиране.
Най-добрите естествени източници на протеини, които да ви поддържат в най-добра форма
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да се използва за самолечение, както и като заместител на вече назначеното лечение!