Международен панаир на народните занаяти в Етъра от 6 до 8 септември

29 август 2013, 13:48 часа • 44561 | прочитания

Единадесетият Международен панаир на народните занаяти ще се проведе от 6 до 8 септември 2013 г. в Архитектурно – етнографски комплекс „Етър“ – Габрово, съобщиха от комплекса. Участие в Панаира тази година са заявили повече от 80 майстори от страната и чужбина. Те ще представят различни занаяти: грънчарство, бакърджийство, ножарство, тъкачество, иконопис и много други.

Още: Апокалиптично: Сланата през април унищожи 90% от земеделските култури в цялата страна (ВИДЕО)

Още: Дете издъхна пред очите на майка си след задавяне, двамата са пострадали при домашно насилие

Досега желаниe за участие са изявили страните Украйна, Шотландия, Италия, Сирия, Румъния. Украинците ще покажат рисуване върху стъкло, изработване на традиционни кукли от тъкани и конци и украшения за жилището, направени от хартия и дърво. Майсторите от Румъния ще представят традиционни костюми, производство на кожа и тъкане на домашен стан. Посетителите ще се насладят на италианска сладкарска кулинария.

От 2 до 6 септември английски студенти ще се обучават в занаяти - багрене с растителни багрила, плетене на изделия от беленица, изработване на хлопки и др., като накрая ще им се връчи майсторско свидетелство от АЕК „Етър“. В панаирните дни те ще се включат като изложители и ще покажат вложеното старание, упоритост и усвоените умения на българските възрожденски майстори. Те идват по проект „ТИКАТЕК”, който е по програма на ЕС „Леонардо” за професионално обучение, усвояване на традиционни умения и техники и прилагането им в съвременното изкуство.

Майсторската надпревара тази година ще е в дървостругарство. Струговете са едни от най-характерните технически съоръжения на вода за Габровско през ХVІІІ и ХІХ век. Дървостругарството съчетава природните дадености на нашия край (богатството на гори и бързотечащи води) с майсторлъка и предприемчивостта на балканджиите. Дървените предмети, изработвани на струг, са разнообразни по форма, големина и предназначение: гаванки, похлупаци, танури, паралии, чутори и др. Четирима майстори дървостругари от Габрово и Троян ще премерят сили в превърналата се в традиция Майсторска надпревара. Във „Вечерта на майстора“ ще бъде обявен победителят, който ще получи голямата награда – „Сребърна хлопка“, право на собствена изложба – базар по време на Панаира през следващата година, парична награда и почетен диплом.

Още: "За Великден времето ще е малко разкрачено": Проф. Рачев с прогноза за празниците

Още: Прогноза за времето - 8 април 2025 г. (вторник)

По време на Панаира демонстрации ще покаже Лазар Урумов, потомствен ковач, майстор на ковано желязо и метолопластика. През 2006 г. той е победител в майсторската надпревара „Ковано желязо“. Има международни участия в панаири в Кипър и Сирия, обучава деца от Франция в занаят. През ръцете на пловдивския майстор предметите излизат изваяни с усет и вдъхновение.

На 6 септември 2013 г., от 10.30 ч. миналогодишният победител от състезанието „Плъсти“, Пенка Ставрева от с. Първенец, обл. Пловдив ще открие своята авторска изложба – базар в изложбената зала в АЕК „Етър“. Плъстите са най–примитивната форма на текстил – не се тъкат и се получават от способността на вълнените влакна да се сплъстяват при намокряне. В изложбата на Пенка Ставрева ще се представят аксесоари, обувчици, украшения за дома, пана за стена и много други, което съхранява старата традиция в изработването на плъстени изделия, но и я обогатява със съвременни предмети, съобразени с нуждите на съвременния човек.

Съпътстващо събитие на Панаира е Международната научна конференция „Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще“. Тя ще бъде девета поред и ще се проведе на 4 и 5 септември. Историци, краеведи, етнографи и други от страната и чужбина ще представят своите изследвания. Досега са участвали около 300 научни разработки на различни специалисти в областта на археологията, праисторията, средновековието, възраждането и по-новата история. Темите тази година ще са над 30. За първи път специалисти от Академия за музикално и танцово изкуство, гр. Пловдив ще представят свои разработки. Интерес към конференцията има от страна на чуждестранни участници – тази година те ще са от Румъния с тема за традиционните костюми.

Атрактивни за посетителите през панаирните дни са демонстрациите на домашни занятия, характерни за района на Централен Балкан – печене и пушене на сливи, боядисване на вълнена прежда с растителни багрила, плетене с гайтан и плетене с царевична шума (беленица).

Още: Завръща ли се пролетта? Прогнозата за времето на Деница Стоянова

Още: Диана Русинова: Последните 4-5 години нямаше реална поддръжка на пътищата

Посетителите ще могат да се насладят на богата фолклорна програма, която ще започне на 6 септември от 11.30 ч. и ще продължи три дни. В нея участие ще вземат фолклорен ансамбъл „Сидер Войвода“, гр. Горна Оряховица, едни от най-добрите професионални състави в страната: фолклорен ансамбъл „Загоре“ гр. Стара Загора. Група „Каба Кабадайлии“ и народната певица Кристина Енгерова ще представят музика от извора на Родопите. За първи път със свой спектакъл в Етъра ще бъде професионален фолклорен ансамбъл „Добруджа“, гр. Добрич. В програмата са носителите на много награди от страната и чужбина – Представителен Детски фолклорен ансамбъл „Габровче“, фолклорен ансамбъл „Сивек“, ансамбъл за изворен фолклор „Бакаджик – 7“, гр. Ямбол и др. Най-малките посетители ще се забавляват с кукления спектакъл „Семейната скъпоценност“, в който участие ще могат да вземат и самите деца.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес