Защо трябва да варосват овощните дървета?
Варосването на стволовете на овощните дървета е една от най-важните процедури, която се извършва в градината през втората половина на зимата. Задачата на варосването е да поддържа овощните дървета в добро състояние и да предотврати увреждането на кората от вредители.
Защо се варосват овощните дървета?
През втората половина на зимата кората по стволовете и дебелите клони на овощните дървета често се напуква. Причината е силното нагряване на стволовете през деня под въздействието на слънчевата светлина. По това време на дървото няма листа и слънцето може свободно да действа върху кората. Повишената температура събужда клетките и стимулира циркулацията на сокове. През нощта температурата пада под нулата и "будната" подкора на дървото замръзва. Образуват се надлъжни пукнатини. За да не се случи това, дърветата трябва да бъдат боядисани с вар. Варосаната кора се затопля в малка степен, което предотвратява образуването на проблеми.
Знаете ли, че ябълките, сливите, черешите, крушите и черешите са най-податливи на напукване на кората под въздействието на температурни промени.
Основни стъпки за планиране на овощна градина
Кога трябва да се варосват овощните дървета?
Варосването на овошките трябва да се извърши не по-късно от началото на януари, а най-доброто време за варосване е втората половина на декември. В случай, че част от варовика се отмие от дъжда, третирането трябва да се повтори, като се гарантира, че стволовете на овощните дървета са варосани преди началото на март.
Широко разпространеното схващане, че нанесената върху кората вар унищожава вредителите, зимуващи в пукнатините на кората, е погрешно. Предотвратяването на пукнатини от замръзване върху варосани стволове на дървета се основава на факта, че слънчевите лъчи се отразяват частично, кората се нагрява по-малко и следователно не е подложена на твърде големи температурни колебания през зимата. Следователно варосването на овощни дървета на по-късна дата, тоест през март или април, вече няма смисъл, въпреки че много градинари правят тази грешка. Затова няма да забравим да варосваме овощните дървета преди настъпването на зимата.
С този домашен разтвор ще забравите за лишеите по овощните дървета
Как да се варосват овощните дървета?
За варосване на стволовете на дърветата използваме варно мляко, което приготвяме като смесваме 2 кг негасена вар с 10 литра вода. Към приготвената суспензия може да се добави глина, което ще увеличи адхезията на разтвора към стволовете на дърветата. В градинските магазини можете да намерите и готови препарати за варосане на стволове в практични малки опаковки.
Как да варосате стволовете на дърветата?
Нанесете приготвения варов разтвор върху стволовете и дебелите клони на овощните дървета с голяма четка с мек косъм. Особено внимателно белим стволовете от южната страна и малко по-високо от останалите, защото тя се нагрява най-много и затова е най-уязвима за гангренозни рани. След известно време варовият слой ще се измие от стволовете от дъжд, така че не е необходимо да се отстранява.