Частта от растението, наречена стъблото, зависи от вида на цветето. Например, при phalaenopsis стъблото обикновено се счита за дръжка, докато при dendrobium това е луковицата. За да зарадва една орхидея с нови цветя и да се чувства добре, тя изисква правилна грижа. Познаването на основните характеристики на тяхното поддържане ще ви помогне да избегнете проблемите.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Леко пожълтелите долни листа на фаленопсис се считат за обичайни. Зелените листа живеят за определен период от време, а именно от 3 до 5 години, след този период листът постепенно става мек, избледнява, пожълтява и скоро изсъхва. Също така е естествено да видите ситуация, при която избледнялото стъбло на орхидея е изсъхнало.
След като растението произведе пъпки и след това цъфти безопасно и ги пусне едва след 3-6 месеца, събитията могат да се развият по два начина:
· Дръжката продължава да бъде зелена и се готви да цъфти отново;
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
· Стъблото вече е пожълтяло и има нужда от подрязване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Най-често, след като се сдобиете с красив цъфтящ фаленопсис, ще забележите, че падат цветята, пъпките пожълтяват, а след това стъблото на орхидеята пожълтява. Това предполага, че растението е претърпяло стрес поради промяна в условията и мястото на пребиваване. Фаленопсисът обаче бързо свиква с местообитанието си и скоро отглежда зелена маса и корени. И тогава започва вегетационният период и скоро растението произвежда ново стъбло.
Ако забележите ТОВА - значи има проблем с орхидеята
Ако стъблото на орхидеята е пожълтяло, можете да отрежете пожълтялото стъбло напълно или само до следващата спяща пъпка.
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
Ако дръжката е изсъхнала и пожълтява до определена област, но все още е частично жива, тогава цветето е решило да пусне бебе от пъпка или странично стъбло. Страничните издънки не цъфтят толкова обилно. Напълно отсечете дръжката, която вече е избледняла от короната.
Също така понякога възниква неприятен проблем с орхидеята- точката на растеж може да започне да умира. Орхидеята е моноподиално растение, има само една точка на растеж. Ако умре, тогава за съжаление растението не може да бъде спасено. За да предотвратите това, трябва да запомните причините за смъртта и да се опитате да спазвате правилата за отглеждане. Най-популярната причина остава гниенето.
Орхидеята обича топлината и не понася излишната влага. Само за 24 часа почти цялата коренова система ще изгние, ако е във вода. След поливане не забравяйте да изпразните цялата вода от тавите, за да не загубите любимите си цветя. Ако всички листа започнат да падат и цветът им придобие гнилостен тъмен оттенък, това означава, че точката на растеж е изгнила.
Изсушаването също причинява смъртта на точката на растеж, само растението умира по-бавно. С течение на времето храстът показва признаци на дехидратация, листата започват да пожълтяват, корените умират и в крайна сметка умират. Ако стъблото на орхидея е пожълтяло и всички листа са паднали, но има съмнения, че точката на растеж е умряла, трябва да оставите саксията с кореновата система сама за няколко месеца, защото все още има вероятност странично цервикално бебе ще поникне и тогава не всичко ще бъде с изгубеното цвете.
Проблеми с орхидеята, на които да обърнете внимание
Защо се стига до изсъхване на стъблото на орхидеята – да обобщим:
Излишна влага. В никакъв случай растението не трябва да се залива с вода. В противен случай могат да възникнат непоправими последици: гниене на корените, смърт на растението.
Липса на влага. Орхидеята се нуждае от вода, но в разумни количества, така че цветето да не се удави или, обратно, да изсъхне.
Прекомерно осветление. Не поставяйте цветето на пряка слънчева светлина. Това може да доведе до изгаряния на листата и пожълтяване на дръжката.
Химически изгаряния. Неправилно използване на фуражи и торове.
Гъбички и други паразити на кореновата система. Решението на този проблем е да засадите растението в друга саксия.