Орхидеите се считат за едни от най-красивите домашни растения. Необичайни цветя и впечатляващи листа ги правят разкошна украса на всеки апартамент. За съжаление, екзотичните красавици са доста чувствителни растения. Всякакви грешки при отглеждането на орхидеята сериозно влияят на външния ѝ вид. И най-големият проблем е пожълтяването на листата на орхидеите - защо се случва това и как да го предотвратим?
Какви изисквания имат орхидеите?
Орхидеите са популярни стайни растения от тропическите райони на Азия, Австралия и Южна Америка. В природата много от тях растат по дървета и скали. Най-популярните орхидеи, отглеждани у дома, включват:
Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат
- Фаленопсис
- Дендробиум
- Ванда
- Пафиопедилум
Още: 5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите
- Цимбидиум
Повечето орхидеи предпочитат добре осветени места с дифузна светлина. Те се чувстват най-добре на източни или южни первази. Видове с по-ниски изисквания към светлината (напр. Paphiopedilum) също могат да се отглеждат от северната страна. През лятото орхидеите трябва да бъдат засенчени и защитени от слънчево изгаряне.
Популярните орхидеи (напр. Phalaenopsis) растат добре при стайна температура (приблизително 21-27 ℃ през деня и 16-18 ℃ през нощта). Орхидеите се развиват най-добре при влажност на въздуха 60-80%. Ето защо е необходимо да използвате овлажнител в сухи помещения.
Още: Къде е най-добре да сложите саксията с орхидеята?
Почвата за орхидеи трябва да е лека, добре дренирана и аерирана. Обикновено субстратът на основата на борова кора, перлит, експандирана глина, торф или кокосови влакна работи добре.
Орхидеите се отглеждат най-добре в стъклени саксии, които улесняват наблюдението на състоянието на корените. Правилното поливане на растенията е много важно. Поливайте ги сутрин, за да може излишната вода да се изпари, преди вечерта температурата да падне. Поливайте растението след изсъхване на субстрата и посребряване на корените (обикновено на всеки 7-14 дни), по метода "отдолу нагоре" - чрез потапяне на саксията във вода.
По време на растежа и цъфтежа си орхидеите трябва да се подхранват със специални торове, предназначени за тази група растения. Необходимо е растенията да се пресаждат на всеки 2-3 години.
Причините за жълти листа на орхидеята
Още: Пресаждане на орхидея - тънкостите, които трябва да знае всяка домакиня
Пожълтяването на листата е често срещан проблем при отглеждането на орхидеи. Обикновено това е първият ясен сигнал за лошото състояние на орхидеята. Жълтите листа най-често показват:
- неподходящи условия на отглеждане (напр. осветление, температура, влажност)
- грешки в грижите (неправилно поливане, торене)
- заболявания на орхидеите
Още: Собственичка на цветарски магазин разкри трик, с който растенията не изсъхват
Пожълтяването на листата на орхидеята обаче не винаги е причина за безпокойство. При по-възрастните екземпляри и растения в периода на аклиматизация е напълно естествено явление.
Ако не сте сигурни какво причинява жълтите листа на вашата орхидея, първо погледнете цялото растение: Асамо долните, най-старите листа пожълтяват и растението все още расте, не е нужно да се притеснявате. Ако обаче този процес засегне дори млади, току-що растящи листа и те са набръчкани, влажни или с петна, вземете незабавни мерки. Понякога се случва такова растение да не може да бъде спасено.
Най-честите проблеми и грешки при отглеждането на орхидеи
Още: Мухъл в саксии за цветя: Откъде идва и как да се справим
1. Неправилно поливане
Правилното поливане оказва решаващо влияние върху състоянието на орхидеите. Тези растения могат да реагират както на дехидратация, така и на "преполиване", като пожълтяват листата си. Когато температурата на околната среда е висока и влажността е ниска, а орхидеята се полива твърде рядко, листата ѝ губят цвят, набръчкват се и изсъхват. Ще забележите също така, че корените изсъхват. В такава ситуация поставете саксията с орхидеята в купа с вода и оставете растението да поеме необходимото количество вода.
Твърде много поливане е толкова опасно за орхидеята, колкото и дехидратацията. Натрупващата се вода затруднява достъпа на корените до въздуха, така че растението започва да умира, листата му стават влажни и меки, пожълтяват и след това падат. За да спасите "наводнена" орхидея, отстранете изгнилите корени и трансплантирайте растението на нов субстрат. Също така се опитайте да ограничите поливането.
2. Недостиг на хранителни вещества
Състоянието на орхидеите може да се влоши поради недостиг на хранителни вещества. Болестите на орхидеите, които причиняват пожълтяване, обикновено са резултат от дефицит на желязо или азот. Липсата на желязо води до развитие на хлороза. Проявява се главно чрез пожълтяване на младите листа и инхибиране на растежа и цъфтежа на растенията.
За да предотвратите недостиг на хранителни вещества, подхранвайте орхидеята си с подходящи торове от пролетта до есента. Правете това на всеки 2-3 седмици.
3. Болест по орхидеите - фузариум
Бактериалните и гъбични инфекции представляват сериозна заплаха за орхидеите. Едно от най-често срещаните заболявания на орхидеите е фузариозата. Тя кара най-старите листа да пожълтяват и след това да покафеняват. Лечението на фузариум включва използването на фунгициди.