Опитните градинари разчитат за различни трикове за увеличаване на реколтата от вкусни и ароматни ягоди.
Още: Април е идеалният месец за резитба - ето какво трябва да направите
Още: Май е новият Юни - какво задължително трябва да направите в градината си
Чесън и копър в лехите с ягоди
Засаждането на чесън и копър в ягодовите лехи съдейства за значително увеличаване на добива на ягодоплодната култура. Съседството на тези растения има само предимства. Първо, спестяване на място в градината. Второ, поради гъстото засаждане влагата ще се задържи в почвата по-дълго и ще бъде възможно да се полива по-рядко.Трето, чесънът предпазва другите растения от нашествието на мравки, къртици и листни въшки. Що се отнася до копъра, той е необходим за защита на плодовете от птици.
На колко време трябва да се пресаждат ягодите?
Чесънът и копърът са ефективни в това отношение, но при едно условие - те не трябва да се засаждат между лехите, а директно в тях. Мястото за тази култура е препоръчително да се подготви предварително, като се добавят органични или сложни минерални торове.
Още: Брашнеста мана и пухкава мана - каква е разликата и как да ги предотвратим
Още: Засаждате сладки чушки, прибирате люти - каква е причина?
За добрата реколта от ягоди значение имат и предшествениците в градината. В това отношение най-добрите варианти биха били бобови култтури, чесън, лук и моркови. Просто трябва да запомните, че лукът и морковите отнемат много хранителни вещества от почвата, така че след тях ще трябва да я наторите добре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да се отървете от брашнените червеи в градина си
Още: Кога е най-подходящото време да засадите корнишони в градината си
Отличен тор за почвата за бъдещи ягодоплодни насаждения ще бъде зелено торене - лупина, фий, горчица, рапица. Те не само ще подобрят структурата и ще наситят почвата с органична материя, но и ще я освободят от някои патогенни бактерии.
Добавете угнил компост и/или вермикомпост към лехите. Вермикомпостът може да се добави на малки порции директно под всеки ягодоплоден храст, като леко се вкопава в почвата. Можете също така да разпръснете малко количество пепел върху почвата - около чаша на 1 квадратен метър.
Друг вариант - вземете половин чаена лъжичка борна киселина, разредена в чаша гореща вода, половин чаена лъжичка манган, 10 капки йоден разтвор, 2 супени лъжици. лъжици амоняк или урея. Всички компоненти се разреждат в 10 литра вода и се разбъркват добре.
Още: 4 златни причини да засадите мента в градината си
Още: Как да предотвратим жълтите петна по листата на краставиците
Веднага след подготовката поливайте всеки храст с хранителен разтвор в размер на 0,5 литра на храст. Съставът не може да се съхранява, тъй като съдържа летливи съединения.
Отличен вариант би било използването на органо-минерални торове, чийто състав е избран за ягоди, като се вземат предвид всички нужди на културата.
Ягоди - до какво може и до какво НЕ може да ги засадите