Много градинари са на мнение, че изкопаването на почвата е процедура, която носи само положителни резултати. Чрез тази процедура се ремахват плевели и вредители, почвата става по-рохкава, подобрява се нейната аерация и създава условия за равномерно разпределение на приложените торове. Ето защо не е изненадващо, че много градинари разкопават почвата през пролетта и есента. Но някои градинари прекаляват с честотата на тази процедура. Това може да бъде много опасно! Принципът „колкото по-често, толкова по-добре“ в този случай не работи.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Последиците от твърде честото разкопаване на почвата
Всеки градинар който реши да извърши процедурата възможно най-често, ще навреди повече на почвената покривка, отколкото ще помогне. Това може да се наруши структурата на почвата.
3 супер лека против болести и вредители в градината през ноември
Друга възможна последица от честото копаене може да бъде активното покълване на плевелите. Опитните градинари споделят, че има и други начини за борба с плевелите. Например използването на покривни материали.
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Борбата с плевелите е една от основните задачи на градинаря през целия сезон от пролетта до есента. Градинарят трябва да плеви лехите. Това отнема много усилия и време. Но плевелите не винаги са врагове на градинаря. Понякога носят ползи. Ето защо си струва да разгледаме конкретни случаи, когато плевелите могат да помогнат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Например, ако плевенето на ягоди се извършва в топлина и суша, тогава храстите ще останат на горещото слънце и ще изгорят, изсъхнат и изсъхнат от липса на влага. И така, ако плевелите останат, те ще засенчат ягодите, растенията ще се чувстват нормално и плевелите могат да бъдат отстранени по-късно, в този случай те няма да причинят значителна вреда на ягодите.
Ако времето навън е много сухо и горещо, тогава в лехите със същия лук, краставици и др., няма нужда да избързвате с плевенето. Най-добре е да изчакате по-хладното и дъждовно време, преди да започнете да плевите. В този случай плевелите ще засенчат растенията от яркото, изгарящо слънце, върху тях ще се натрупа роса и растенията ще се почувстват много по-добре в такива условия, отколкото биха се почувствали в леха без плевелите.
Вторият момент, когато не трябва да плевите плевелите, е в лехите след прибиране на реколтата, ако не можете да ги засадите със зелен тор. По-добре е да оставите (не всички разбира се) плевели. В противен случай в празната земя под яркото слънце ще умрат всички полезни микроорганизми - бактерии и гъбички, които са толкова необходими за плодородието на почвата. В този случай плевелите могат да бъдат окосени и изкопани по-късно. Основното е, че земята ще бъде защитена от ерозия и неблагоприятното въздействие на слънчевата светлина.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
Но въпреки някои ползи от плевелите, те също причиняват значителна вреда. Тъй като плевелите произвеждат изобилно количество семена, следващата година всички тези семена със сигурност ще поникнат и ще задушат култивираните растения. Следователно плевелите все още трябва да се борят редовно чрез плевене на леглата. Насажденията на площадката не трябва да се обрастват с плевели; оптималната им височина трябва да бъде 10 сантиметра, когато не надвишава растежа на култивираните растения. На тази възраст плевелите се отстраняват много лесно, те вече са достатъчно големи, за да бъдат изтръгнати и изхвърлени. Те обаче все още не са толкова големи, че да засенчват и да отнемат много храна от растенията.
Какво означава, ако в градината ви растат гъби?