Повечето градинари знаят важното правило да не се поливат растенията в градината в най-слънчевата и гореща част от деня. Правилото е известно, защото поливането може да причини изгаряне на листата – но всъщност се оказва, че това е мит.
Изгарянето на листата е физиологично състояние, което е резултат от лоши условия на околната среда. Не е инфекциозно заболяване. При изгаряне листата изглеждат като изгорени, кафяви и мъртви участъци от листна тъкан.
Основната причина за изгаряне на листата не е поливането, а недостатъчната влага в листата. Това може да е резултат от множество лоши условия, особено тези, които намаляват функцията на корените, което ограничава поемането на вода. Такива условия могат да бъдат:
Правилно поливане на краставиците за БОГАТА и вкусна реколта
- Излишна сол от океански спрей, сол за размразяване на пътища, торове, пестициди и хербициди
- Стрес от силен вятър
- Високи температури във вашия район
- Уплътняване на почвата
- Недостатъчен калий
От колко СЛЪНЦЕ се нуждаят доматите, за да са сочни и вкусни?
Когато хората поливат растенията през деня, когато те вече са повредени и щетите се влошават, те може да го свържат с слънцето. Но се оказва, че не слънчевата светлина върху мокрите листа причинява изгаряне.
Добре ли е да поливате растенията на обяд?
Трябва да се избягва поливането по обяд, когато е много топло и слънцето е силно, но не защото водата и слънцето заедно ще изгорят листата. Причината е, че поливането при силно слънце ще изпари водата много бързо от растението и това прави самото поливане неефективно.