Много градинари слагат дървесна пепел в дупката при засаждане на краставиците. Но правилно ли е това?Краставиците "обичат" тази съставка, но когато я използвате, трябва да вземете предвид вида на почвата.
Трябва ли да се добавя пепел при засаждане на краставици?
Количеството на тази съставка зависи от вида на почвата. Ако е глинеста, добавете две супени лъжици пепел към всяка дупка.
Можете също така да добавите 10-15 грама нитроамофоска. Торовете трябва да се смесват с почвата и след това да се извърши поливане.
2 съставки, които ще спасят краставиците от мана
Ако почвата е песъчлива, добавете три супени лъжици пепел, 12-18 грама нитроамофоска и 150-200 грама хумус или компост във всяка дупка.
Ако краставиците са засадени в черноземна почва, не е необходимо да се добавя супена лъжица пепел.
Лехите с краставици винаги трябва да са чисти от плевели. През първите 3 седмици, докато растенията са малки, се извършва внимателно разкопаване на почвата на дълбочина 2-4 см. В бъдеще разкопаването трябва да се извършва поне веднъж седмично.
По време на растежа и образуването на плодове, краставиците се нуждаят от много вода. За да получите най-висок добив, поливайте с топла вода: преди цъфтежа - на всеки 6-8 дни, по време на плододаване - на всеки 3-4 дни.
Ако водата не прониква добре, използвайте вила, за да направите пробиви между редовете - това няма да наруши кореновата система на растенията. Не поливайте краставиците със силна струя от маркуч - трябва да поливате само почвата, а не самите растения.
Грижата за краставиците също включва връзване на издънките на растението, което трябва да се прави редовно, докато растат.
След образуването на 6-7 листа, основното стъбло на краставицата трябва да бъде прищипано, това ще стимулира разклоняването на растението и ще увеличи добива.
Не забравяйте за редовното събиране на плодове (2-3 пъти седмично), това ще допринесе за по-обилно образуване на плодове.