Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засаждане на картофи: Този забравен метод утроява реколтата на картофите

24 февруари 2025, 16:01 часа

Един позабравен метод за засаждане на картофи гарантира тройно по-богата реколта. Всеки градинар трябва да го знае. Благодарение на него реколтата ще се удвои. Неговата тайна е засаждането в така наречените „двойни“ дупки. Ето какво точно включва този метод и как точно се прилага. 

Методът на засаждане, който удвоява реколтата на картофи

Тази технология предполага, че дупките трябва да се изкопаят на разстояние 50 см една от друга, като във всяка от тях се поставят две грудки от различни сортове: ранни и късни. В резултат на това корените на растенията се преплитат, създавайки симбиоза. Ранният сорт дава реколтата си през юли, късният сорт използва освободеното място за растеж. Следните комбинации от сортове са най-подходящи за този метод: „Ред Скарлет“ (ранен) + „Лорх“ (късен) или „Жуковски“ + „Пикасо“.

Направете това преди засаждане на картофите и реколтата им ще е 3 пъти по-богата

Ранните сортове предпазват късните сортове от колорадския бръмбар, чиято пикова активност съвпада с техния цъфтеж. След прибиране на първата реколта, останалите храсти се хълмират и се торят с пепел - това удължава вегетацията на късните сортове. Допълнителен метод е „зеленият тор“. Между редовете се засаждат грах или боб. Бобовите растения обогатяват почвата с азот, който картофите активно консумират.

През есента върховете на бобовите растения се заравят в почвата, създавайки резерв от хранителни вещества за следващата година. Методът спестява място и може да увеличи добива на храст дори с 90%. Технологията е издържала изпитанието на времето: в колхозите, съществували през 70-те години, добивът на картофи понякога е достигал 500 килограма на сто квадратни метра.

Защо картофите се напукват - всеки градинар трябва да знае това

Традиционен метод за засаждане на картофи 

Площта се прекопава през есента. През есента в почвата се добавят различни торове: оборски тор, пепел, урея. През пролетта почвата не се копае дълбоко: така тя ще запази влагата по-дълго след топенето на снега. За да разхлабите малко почвата, използвайте вила и гребло: първо, използвайте вила, за да повдигнете буците пръст, след това използвайте гребло, за да изравните площта на бъдещото засаждане.

Картофите се засаждат, когато първите пъпки на брезите са цъфнали и температурата на почвата на дълбочина 10 cm достигне 6-8 градуса. С помощта на колчета и въжета се маркират бъдещите лехи. Разстоянието между тях трябва да бъде около 70 см. Като семенен материал се използват клубени с диаметър най-малко 3-4 см. Те трябва да се оставят да покълнат две седмици преди засаждането.

Най-добрият тор, който се използва преди засаждането на картофи

 

С лопата се изкопават дупки с дълбочина 6-8 см, поставя се грудка във всяка дупка. Отгоре можете да добавите малко компост, пепел, натрошени черупки от яйца и люспи от лук (за отблъскване на телените червеи). Почвата от всяка следваща дупка се поръсва върху грудката с торове в предишната дупка. Разстоянието между дупките трябва да е 30-35 cm, за ранните сортове - 25-30 cm.

След поникването на картофите и преди цъфтежа се извършва двукратно хълмиране. Храстите се поливат няколко пъти и се подхранват с органични и неорганични торове.

Богата реколта от картофи: Какво трябва да знае всеки градинар

 

Ако ранните картофи се засаждат по този начин, клубените се покълват предварително за един месец и след засаждането почвата на парцела се покрива с полиетиленов филм или лек агрофибър. Ако пролетта е късна и студена, над лехите се монтират дървени или метални дъги, върху които се опъва филм. Единственото предимство на метода е, че е тестван от векове и с правилна грижа за картофените храсти можете да получите добра реколта.

Недостатъци на метода:

  • Характеристиките на почвата не се вземат предвид. Ако подземните води са твърде близо до повърхността, този метод не може да се използва;
  • Тъй като картофите са засадени гъсто, трудно е да се третират и много колорадски бръмбари се събират на храстите;
  • Високи разходи за труд по време на засаждане и грижа след това за тях;
  • При плевене и хълмиране има голяма вероятност от увреждане на кореновата система на растенията;
  • Ако в градината има телени червеи, трудно е да се справите с него при гъсто засадени насаждения.

Как правилно да подготвите картофите за засаждане

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес