Лукът е една от най-популярните култури. Успешното му съседство с други култури е ключът към добра реколта и добре поддържана градина. По-специално, всеки градинар трябва да знае какво е най-добре да засади до лука. За да имате добра реколта, е важно да следвате правилата за добро съседство.
Какво може да се засади до лука в градината
Градинарите често засаждат лука, подобно на чесъна, между редовете зеленчуци, защото има специфична миризма и отблъсква вредителите. В този случай обаче не трябва да очаквате най-добрата реколта.
Хитрият трик, който увеличава реколтата на лука
За най-добри резултати засадете близо до лука:
- моркови и цвекло - те ще се предпазят взаимно от вредители и болести, както и ще подобрят добива;
- ягоди - растенията също ще могат да се защитят добре;
- копър и зеленолистни салати;
- репички, които ще предпазят лука от листни въшки и акари;
- краставици - в случая зеленчуците ще боледуват по-малко, а лукът ще стане голям;
- мащерка и лайка - увеличават добива на лук.
Запомнете, че лукът не обича боб, аспержи, маруля, грах, фасул, тиквички, домати и чушки, които растат около него. Тези растения отнемат полезни вещества от почвата, така че тя често ще боледува много.
Грижа за лука
За да расте добре лукът, той се нуждае от много светлина и определени условия - сухо и слънчево място), почва, богата на органични вещества, с рН 6,4-7,9.
Но какво трябва да направите, ако почвата се окаже кисела почва? Подобрете нейния състав с помощта на процедурата за варуване.
Също така мястото трябва да бъде подготвено предварително: изкопайте почвата през есента на дълбочина 15-20 сантиметра като едновременно с това добавите торф и компост от тор. Може и угнил оборски тор, но не пресен, защото е вреден за лука.
Семената от лук се засаждат най-добре в тези лехи, където преди това са отглеждани следните култури: зеле, боб, картофи, грах, домати. Но ако преди това са били отглеждани краставици, моркови, чесън и още по-лошо, ако е имало лук, тогава сеитбата силно не се препоръчва. Само след 3-5 години!
Също така е важен и моментът на прибиране на реколтата - само в сухо време. Защо? По това време спира образуването на листата, главите придобиват формата, цвета и теглото на предварително избрания сорт. Беритбата се извършва в средата на август и до втората половина на септември. Ако пропуснете времето за прибиране на реколтата, в противен случай лукът ще започне да расте отново, поради което вече няма да е възможно да го съхранявате.
Преди да засадите лука, накиснете го в това, за да е богата реколтата