Тиквите са ценен зеленчук, който е незаменим в домашната градина. Сред тях тиквите цигулка са наречени така заради приликата им на външен вид с музикални инструменти. Получила е името си заради приликата си с музикален инструмент.
Тиквата цигулка, както и другите сортове, е много чувствителна към топлина. За покълването на семената е необходима температура от 15 °C. Оптималната температура за развитие е 28 °C.
Сортовете малини, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да имате в градината си
Що се отнася до почвата, тя трябва да бъде добре обработена с основни и предварителни обработки. В идеалния случай тя трябва да е богата на хранителни вещества и да има рН 6-7. През есента почвата трябва да се прекопае добре на дълбочина 28-35 cm.
Торовете трябва да се внасят при засаждането, но могат да се използват и минерални торове. Калиевите торове са най-ефективни и правят плодовете по-сладки и вкусни. Този вид насаждения също са много взискателни към торенето.
Семената на този тип тикви се засяват директно на мястото, където ще се отглеждат: 3 x 2 метра, като се използва простият метод на поставяне на две или три семена в гнездото. След като покълнат и образуват първите или вторите си истински листа, те се прореждат. Това се прави, като листата се прореждат и се оставят най-добрите.
Разсадът също може да се отглежда, но за целта е необходима много голяма саксия с диаметър поне 8 cm.
Въпреки че е взискателно растение, плачещите тикви са трудни за отглеждане. Почвата трябва да е рохкава и добре наситена с кислород, което изисква редовно окопаване. Плевенето е важна част от грижите, тъй като то не само разрохква почвата, но и отстранява задушаващите плевели.
За по-големите тикви се препоръчва мацерация. Мацератът от коприва е идеален органичен тор, който се разрежда с вода в съотношение 1:5 и се нанася върху културата по време на обработката. Може да се използва и като органична материя, която се внася по време на подготовката на почвата.
Ето как се сади вкусния и полезен КАРФИОЛ
Те се нуждаят от много вода, особено през периода на цъфтеж. Тиквата изисква много вода, за да проникне дълбоко в почвата. Излишната вода обаче не трябва да се оставя без надзор и растението не трябва да се разболява.
Тиквата цигулка се нуждае от подрязване. Това се прави, за да се появят нови издънки, които ще дадат плодове. Събирайте узрелите плодове, които се различават по това, че зрелите плодове са много твърди и не могат да се надраскат с нокът. Съхранявайте на хладно и сухо място.
Засадените тикви се нападат от акари и също така са податливи на брашнеста мана - заболяване, което може да ги убие бързо. Те могат да бъдат засегнати и от яремно гниене, което засяга насажденията през пролетта.