Начинаещите градинари имат нужда от напътствия и основни съвети за грижа и подходящи условия за стайните растения, за да се радват на успех. Продължете да четете, за да разберете каква е най-добрата грижа.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Грижа за стайните растения
Светлина
Всички растения се нуждаят от светлина, за да растат, но някои се нуждаят от повече или по-малко от други. Трябва да проучите добре растенията, които искате да отглеждате, и да ги поставите на подходящо място във вашия дом.
Директното слънце, ярката индиректна светлина и слабата светлина имат различно влияние за всяко цвете. При слаба светлина растенията няма да растат добре или ще спрат. Но при твърде много слънце, листата могат да изгорят.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Най-подходящи стайни растения за ЗИМАТА и правилна грижа
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Ако не сте сигурни къде да поставите вашето стайно растение, може да пробвате и да го местите на различни места в къщата. Така ще разберете къде се чувства най-добре. Но не правете резки промени, защото това може да забави растежа. Обикновено подходящо място е там, където цветята ще получават няколко часа сутрешно слънце и ярка, непряка светлина през останалата част от деня.
Поливане
Най-честата причина за неуспех на начинаещите градинари е преполиването. Твърде много вода може бързо да доведе до гниене на корените и до края на вашето растение. Това може да се случи, ако не оставяте растението да изсъхне между поливанията.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Кога точно да се полива зависи от условията на отглеждане. Време на годината, местоположение на вашето растение, влажност, вид на почвата и саксията и т.н. И все пак стандартен начин за проверка е да пипнете горните няколко сантиметра от почвата – ако са сухи – полейте, ако почвата е влажна – изчакайте.
През зимата поливайте по-малко, отколкото през лятото и не наторявайте. Много растения изпадат в латентност и растежът им се забавя.
Най-подходящи стайни растения за вашата всекидневна
Влажност
Обикновено влажността у дома е по-ниска, а повечето популярни стайни растения идват от топла и влажна среда. Кафявите, хрупкави върхове на листа често са знак, че вашето растение се нуждае от повече влажност.
През зимата отоплителните уреди допълнително изсушават въздуха, така че е добре да го овлажнявате по някакъв начин. Можете да групирате растения заедно, далеч от радиаторите, или да поставите растенията си в поднос с вода и камъчета. Друг вариант е използването на овлажнител за въздух.