Спатифилумът може да цъфти през цялата година, но е наистина трудна задача да го накарате да цъфти през зимата. По това време на годината условията в отопляемия интериор карат това растение да загуби своя чар, вместо да радва с нови пъпки, листа и цъфтежи. За щастие подходящите грижи могат да му помогнат да възвърне изгубената си сила и да развие красиви цветя. Вижте как да се грижите за спатифилума през зимата и как да го подхранвате. Представяме ви рецепта за изпитан балсам, с който вашето растение ще изглежда като корица на агрономско списание!
Грижа за Спатифилум през зимата
През зимата това красиво цвете се нуждае от изключително внимателна грижа. Честно казано, опитните градинари знаят, че то не се чувства добре в нашите апартаменти по това време на годината. Въпреки че е растение от тропически произход и обича топлината, близостта на горещи радиатори не му е любимо.
Още: Цветето, което е най-добрият подарък за Коледа
Също така не понася добре сухия въздух, симптом за което е покафеняването на върховете на листата му. Спатифилумът е сравнително издръжлив, но през зимата, когато дните са къси, му липсва естествена светлина. Всичко това означава, че той се нуждае от нашата подкрепа в този труден момент.
Как да се грижим за него през зимата? Нека се придържаме към няколко прости правила, които ще помогнат на растението не само да поддържа добро състояние, но може би дори да цъфти.
Разположение – през зимата поставяме растението по-близо до прозореца, за да има достъп до повече светлина. Первазът на прозореца обаче не трябва да бъде изложен на пряка слънчева светлина или ако е така, то поне да е с източно изложение.
Още: Този тор може да се използва дори през зимата - всеки го има в кухнята си
Поливане – по това време на годината Спатифилумът изисква по-рядко поливане. Просто го направете, когато горният слой на субстрата изсъхне (около веднъж седмично), като използвате вода при стайна температура.
Пръскане - систематично пръскайте растението с мека вода със стайна температура.
Температура – през зимата избягвайте температурни колебания и отглеждайте вашата капризна красавица при приблизително 18°C. Пазете растението от студени течения и топли радиатори.
Торене – през зимния сезон използвайте малки дози разредени торове. Можем да използваме деликатни, домашно приготвени балсами.
Още: Как да се грижите за коледна звезда, така че да има много листа и да живее години
Невероятен домашен тор от оризово брашно за Спатифилум
Специалната грижа, включително умереното торене, е начин да стимулирате цветята да цъфтят обилно дори през зимата. Всеки почитател на тези красиви растения има богат избор от домашно приготвени хранителни вещества – те могат да бъдат приготвени от продукти, които всеки има под ръка.
Тор, направен от бананови кори, желатин, витамин B и дори обикновена захар, може да даде невероятни резултати. Повечето градинари обаче се кълнат, че през зимата балсамът, направен от оризово брашно, работи най-добре за Спатифилум. Благодарение на него растението създава нови, наситено зелени листа и се покрива с цветни пъпки.
Още: С този ТРИК монстерата ще пусне нови листа и ще расте като луда
Естественият тор можете да приготвите от готово оризово брашно от магазина или да си го направите сами:
1. Изсипете 1 чаша сух ориз в блендера.
2. Пуснете на максимална степен за 1-2 минути до получаване на прах.
Ето и как да си направите балсам за цветя от оризово брашно
Още: Уникален домашен тор: Как да се грижим за орхидеите, когато спрат да цъфтят?
1. В дълбок съд налейте 1 литър филтрирана или преварена и охладена вода.
2. Във водата се добавя 1 препълнена супена лъжица оризово брашно;
3. Разбъркайте добре и използвайте веднага за поливане на Спатифилум.
Използвайте така приготвения разтвор за поливане на всеки 2-3 седмици вместо обикновена вода. Ще забележите ефекта само след няколко употреби.
Още: Антуриум у дома: Суеверията, които витаят около "цветето фламинго"