Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Варосване на розите - трябва ли да се прави

03 април 2024, 10:15 часа

Много градинари смятат, че варосването на розите е задължителна процедура, която помага за защитата на растенията от болести и вредители, предотвратява прегряването на стволовете през лятото и напукването на кората през зимата, а също така осигурява красив външен вид на храстите през целия сезон.

Опитният руски розопроизводител Виктория Манкова сподели мнението си по този въпрос.

Варосване на розите - необходимо ли е 

“Варосване – обработка на долната част на ствола и основните клони с варов разтвор. Тази процедура се извършва, за да се предпазят растенията от слънчево изгаряне, пукнатини и увреждане от замръзване. Белият цвят отразява по-добре слънчевите лъчи, така че кората отдолу се нагрява по-малко. Освен това варосването предпазва растенията от гризачи и насекоми вредители”, казва Виктория Манкова.

Билката, която всеки опитен градинар засажда до розите

“Някои градинари твърдят, че варосването може да повлияе негативно на здравето на растенията. Те вярват, че варът изсушава кората, което води до напукване и образуване на дупки от замръзване. Те също така са сигурни, че варосването пречи на нормалното дишане на растенията, тъй като затваря порите в кората. Тези твърдения обаче не са съвсем верни”, допълва експертът.

Виктория Манкова е убедена, че ако варът изсушава кората, това се случва само ако се използва неправилно. Ако избелвате розите си твърде често или използвате твърде силен разтвор, кората наистина ще започне да се напуква. Но ако варосвате правилно (веднъж годишно - през есента), тогава няма да възникнат проблеми.

Освен това варосването не затваря порите в кората - образува се тънък филм върху повърхността на ствола, който пропуска въздуха и влагата. Това позволява на растението да диша и да получава необходимите хранителни вещества. 

“Варосването на розите е полезна процедура, която помага да се предпазят растенията от болести, вредители и отрицателното въздействие на външната среда. Не препоръчвам да се отказвате от него само заради предразсъдъци“, казва Виктория Манкова.

Розите са капризни растения и градинарите трябва да полагат специални грижи за защитата им от вредители и болести. И грижите трябва да започнат в много ранна пролет. За да се предотврати заболяване от ръжда, се практикува поръсване на почвата, дори преди зимния подслон, с тънък слой вар. Ако не сте направили това през есента, направете го сега, след като разсадите розите. След като изчистите торфа или пясъка от храстите, поръсете почвата с вар.

През пролетта преди листата да започнат да растат, напръскайте клоните с разтвор на железен сулфат или бордолезов разтвор. Това е много добра превантивна мярка срещу много гъбични заболявания.

Зеленчукът, който само опитните градинари засаждат до розите

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес