Засаждането на зимен лук преди зимата не е трудна задача, но всеки градинар трябва да знае някои от тънкости, свързани с този процес. Например, опитни градинари съветват да накиснете лук преди засаждане. В какво да го накиснете и как да го направите правилно?
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Какво, как и за колко време да накиснете лука преди засаждане?
Накисването на лука преди засаждане е доста често срещана практика сред градинарите. Тези, които са правили това поне веднъж, твърдят, че зимният лук расте здрав, силен и много по-голям. Това накисване помага за дезинфекция на посадъчния материал, той се разболява по-малко.
Засаждане на зимен лук и чесън - кои са най-добрите дати през ноември
Има няколко варианта за подготовка на лук за зимно засаждане.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Един от най-популярните методи е едновременното дезинфекциране и стимулиране на растежа. За целта трябва да вземете 1 чаша пепел и да я разредите в половин кофа вода (5 л). Лукът трябва да се накисне за 10 минути (повече не е необходимо).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Друг варинат е накисване със сода. Тя също помага за дезинфекция на разсада. Нуждаете се от 1 супена лъжица от прахообразната съставка, разтворете я в кофа с вода (10 л). В този разтвор лукът се държи 15 минути.
Третирането на лука с калиев перманганат преди засаждане също помага за защита на луковиците от редица заболявания. Трябва да приготвите тъмен разтвор на калиев перманганат и да накиснете луковиците в него. Достатъчно е да държите лука в калиев перманганат за 5 минути.
Важен момент: не трябва да накисвате зимния лук преди засаждане за по-дълго от указаното. Продължителното накисване е добре да се направи преди засаждане през пролетта, но през есента е важно да не позволите на луковиците да се събудят, в противен случай те ще покълнат по-рано и ще замръзнат след това.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Лукът обикновено се засажда през октомври-ноември, като фокусът на градинаря трябва да е върху времето: когато дневната температура падне до 5-8 градуса и вече са възможни слани през нощта, е време да започнете засаждането. Лукът обича слънцето и топлината, така че изберете най-слънчевите лехи за него, разположени в южната част на градината. Най-добре е преди това в тях да са отглеждани тиквички или тиква. Постарайте се да изберете място за засаждане предварително - месец или поне две седмици по-рано, за да имате време да подготвите лехата.
За един квадратен метър площ ще ви трябва кофа компост и половин кофа дървесна пепел - можете да приготвите сместа сами. Пепелта е задължителна в случая, ако пропуснете нейната употреба, малко вероятно е да получите добра реколта. В допълнение към пепелта и компоста, на квадратен метър почва трябва да добавите две супени лъжици комплексен тор и една супена лъжица суперфосфат. Преди засаждането изпойте почвата и я заравнете предварително с гребло.
Кога и как да засадите лук и чесън през ноември?