Много градинари са скептични относно предложението за засаждане на домати преди зимата, както чесъна или лук. Този иновативен метод предлага засаждането да се извършва на открито - мнозина вероятно ще решат, че топлолюбивото растение просто няма да оцелее. Но това е погрешно схващане. Това всъщност е алтернативен начин за отглеждане на домати. Можете да направите, без да се занимавате с разсад, а самият метод се счита за иновативен.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Засаждане на домати преди зимата - как се прави
Ако времето през ноември е благоприятно, може да приложите този метод. Основното нещо е да го направите, преди да настъпи първата слана.
За целта е необходимо да подготвите дупки с дълбочина 15-20 см. Поставете по един цял домат във всяка дупка. Покрийте с пръст и отгоре леко притиснете със суха пръст. След това покрийте лехата със слой мулч с дебелина най-малко 15 сантиметра. Можете да използвате сухи листа и други материали.
Вкусни градински домати дори през октомври - ето какво правят опитните градинари
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Не забравяйте да ги покриете с мрежа или друг материал, за да предотвратите веротността вятърът да отнесе покривалото. Важно е доматите да не замръзват. Мулчът се отстранява през пролетта след стопяването на снега и затоплянето на почвата. Когато се появят разсадът, не забравяйте да го предпазите от повратни студове и температурни промени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Градинарите, които практикуват този метод, твърдят, че доматите, отглеждани по метода без семена, са по-устойчиви на лошо време и болести.
Грижа за доматите
Правилната грижа за домати в открита земя включва умерено поливане, плевене, мулчиране, торене, връзване и оформяне на растенията и огъване.
Най-добре е доматите да се поливат с мека дъждовна вода, но твърдата кладенческа вода и хлорираната чешмяна вода не са подходящи за растенията. Благоприятното време за поливане е рано сутрин и късно вечер. Не е препоръчително да напоявате насажденията с маркуч.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Водата трябва да е топла. Поливайте в корена на растението, като внимавате да не попадне върху листата.
Преди етапа на плододаване се препоръчва да се поливат доматите не повече от веднъж или два пъти на всеки 8-10 дни. Обемът на водата за всеки храст трябва да бъде 3-5 литра.
Торенето се извършва в началото на фазите бутонизация и образуване на плодове. Азотът е най-необходим на доматите от началото на растежа на разсада до появата на плодове. След това торенето с азотни торове се отменя, тъй като прекомерното торене с азот намалява устойчивостта на доматите към късна болест .
Младият доматен разсад е най-чувствителен към дефицит на фосфор. Калият е жизненоважен на етапите на формиране и узряване на плодовете. За повишаване на стабилността на насажденията са необходими различни микроелементи.
При подхранване със сухи минерални торове на 1 кв.м. площ се добавя 15-20 гр суперфосфат, 10-15 гр калиева сол и 8-12 гр амониев нитрат.
Семената от доматите ще издържат до следващата година, ако направите това