Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трябва ли всички семена да се накисват преди засаждане

11 март 2024, 15:28 часа

Ползите от накисването на семената са известни на всички градинари. Но тази процедура не се препоръчва за всички семена.

Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина

Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари

Накисване на семената преди засаждане - винаги ли се прави

Не трябва да накисвате семената на онези култури, които естествено поникват много бързо. Пример за това са семена от краставици, които покълват в рамките на един ден след засяване във влажна почва. Същото важи и за лука - ако използвате висококачествени семена, те ще покълнат за почти 12 часа.

Достатъчно е само да накиснете малко семето, така че водата да проникне в кората, след което семената набъбват и покълват.

Как да ускорите покълването на семената - метод, който се предава от поколение на поколение

Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство

Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни

Накисване е необходимо за бавно поникващите семена, които са в дълбок покой – за тях също са полезни стимулиращите третирания. В този случай градинарят може да използва готови препарати.

Първият етап е визуално сортиране на семена: избират се тези без видими повреди. Можете също така да извършите калибриране във физиологичен разтвор. Посевните свойства обаче са най-засегнати от накисването на семена в различни стимуланти, микроелементи и народни разтвори с фунгицидни свойства. Този процес изпълнява няколко много важни функции:

  • Дезинфекцира посвевния материал. Добре известно е, че повечето вредни патогени се задържат дълго време на повърхността или в почвата, подготвена за сеитба. Често семената умират в много ранен стадий на развитие. Процесът на накисване в специални разтвори унищожава носителите на инфекция и полагането на яйца от много вредители.
  • Външната обвивка става по-мека. При много култури семената са заобиколени от плътна обвивка, която предотвратява бързото покълване и често ембрионът вътре не е в състояние да преодолее такава естествена бариера и умира.
  • Унищожава концентрацията на етерични масла. Те присъстват в семената на много култури в различни количества и често имат отрицателен ефект върху растежните процеси. 
  • Накисването активира покълването и подобрява образуването на коренова система и листна маса. Колкото по-задълбочено е предварително подготвен материалът, толкова по-висока е степента на покълване и плътността на разсада.

Времето за накисване на семената варира в зависимост от културата. За повечето култури този период е поне 18 часа, освен ако няма конкретни препоръки.

Всичко, от което се нуждаете, е доста дълбок съд и семена. Изсипете ги в съд и ги разстелете на тънък слой. Напълнете с вода със стайна температура (+20 - +25 градуса). При накисване на различни култури заедно, материалът може да се постави в марлени торбички.

Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година

Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете

По-добре е обаче процедурата да се извърши отделно. Ще бъде необходим обем вода, който е 50-100 пъти повече от наличния материал. Продължителността на накисване варира за различните растения.

За тиква, репички, зеле са достатъчни 12 часа киснене. Доматите и цвеклото ще се нуждаят от ден и половина. Трудно поникващите семена от моркови, целина, киселец, аспержи и магданоз трябва да престоят във вода поне два дни. Бобовите растения имат най-бързо време за поникване: грахът и бобът - само 5 часа. Накиснете до набъбване (до два дни) или до етап покълване.

Добри условия за отглеждане на разсада у дома, за да имате успех


Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес