Колорадските бръмбари започват да се появяват при температури над 14° C. Този бръмбар е в състояние да изяде всички картофи и да ви остави без реколта. Предлагаме ви няколко начина, с които да се справите с този вредител.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Борбата срещу колорадския бръмбар е свързана с една особеност, която трябва да се има предвид. Колорадският бръмбар е в състояние да се размножава бързо и в невероятни количества, само 1 женска може да снесе хиляди яйца.
Три необичайни начина за засяване на краставици
Използвайте един от тези естествени начини за третиране на картофите!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Първият и най-трудоемък начин за справяне с вредителя е ръчният. Но той е подходящ само за малки площи, тъй като е необходимо внимателно да се изследва всеки корен, особено долната част на листата, тъй като там могат да се намират не само женските, но и вече снесените яйца или ларви. Събраните бръмбари се поставят в контейнер (кофа) с разтвор на натриев хлорид или в керосин. Може да ги изсипете върху твърда повърхност и да ги смачкате.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
За вторият метод ви е необходима обикновена пепел, която убива както възрастните вредители, така и техните ларви. Поръсването и обработката на картофите с пепел е желателно рано сутрин или след дъжд, поради което пепелта ще остане по листата на картофа. Можете да поръсите между редовете. Тази процедура се провежда на всеки две седмици. И един път на месец след цъфтежа. Можете да поръсите с царевично брашно или цимент.
Третият вариант включва използването на настойки. Настойки от лукови люспи, брезова кора, коноп, листа от топола, настояват се в продължение на 10-12 дни.
Горчицата и оцетът са идеални за борба с колорадския бръмбар. В десет литра разбъркайте сто грама оцет и 250 грама горчица на прах.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Пръскайте в сухо време, вечер.
Четвъртият метод е профилактичен, което е и най-приятното. Това е засаждане на цветя с остра миризма, които няма да позволят на бръмбарите да прелитат през тях. Такива растения са: коноп, вратига, хрян, нощна виолетка, невен, чесън, лук и други. Този метод е добър не само за борба с вредителите, но и краси градината.
Най-лесният начин за прогонване на КЪРТИЦИТЕ от градината
От чесъна можете да направете инфузия. Двеста грама нарязан чесън се изсипва в кофа с вода и се оставя да престои един ден. След това добавете 50 грама домашен сапун и разбъркайте, след което напръскайте картофите.