Лесните грижите и високият добив на този сорт ягоди привлича вниманието на градинарите към него. Той неслучайно е сочен като най-добрият сорт - дава до 3 кг реколта от корен, едри и сочни плодове.
Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен
Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях
Най-добрият сорт ягоди
Става въпрос за ягодата „Гигантела Максим” или просто „Максим”, както я наричат. В най-лошия случай храстът дава 1,5-1,8 кг плодове. При спазване на всички условия за отглеждане добивът се увеличава до 3 кг от растение.
Плодовете са с внушителни размери и тегло - 105 гр и 9 см диаметър. Но по-близо до август теглото намалява до 85 гр. Така през сезона един храст произвежда около 30-40 плодове.
Торене на ягодите през пролетта за богата реколта - ето как го правят опитните градинари
Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си
Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари
Що се отнася до вкуса, има нотки на ананас. Ароматът е фин, ягодов. Плодовете могат да се консумират пресни или дълбоко замразени.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветето, което гони всички вредители от градината - засадете го през пролетта
Още: Полейте чесъна с това през пролетта и главите му ще растат с размера на юмрук
Друга уникалност на сорта е, че храстите могат да растат на една и съща почва до 8 години. Другите сортове обикновено се отглеждат на едно място за не повече от 3-4 години.
При засаждане с мулч, грижите на градинаря през 1-вия вегетационен период се свеждат до поливане, премахване на цветни стъбла и пипала. Досадното плевене и окопаване не отнемат време - слой мулч инхибира растежа на плевелите и предотвратява образуването на кора на повърхността на лехите. Като допълнителен бонус, докато органичният мулч се разлага, той подхранва корените на ягодите. Азотното торене на лехите може да бъде напълно заменено с мулчиране и висококачествено поливане.
За да се получи максимален добив, е необходимо да се контролира броят на мустаците:
Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината
Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява
- на плододаващи храсти, пипалата (както се появят) се отстраняват - изрязват се с нож, не се издърпват, в противен случай растението може да се повреди;
- на майчините храсти се оставят необходимия брой пипала и с нарастването им се вкореняват получените розетки.
За да се получи висококачествена и богата реколта, е необходимо да се попълни почвата с азот и минерали. Най-добре е да използвате комплексни водоразтворими торове за ягодоплодни култури. Подхранването се извършва в 2 стъпки:
- ранна пролет: преобладават азотните компоненти;
- след прибиране на реколтата: торене с акцент върху фосфор и калий.
В допълнение към храненето, в началото на пролетта и по-близо до есента, лехите с ягоди Максим трябва да бъдат третирани със защитни лекарства за предотвратяване на гъбични заболявания и гниене.
Подготовката на лехите за зимата завършва с есенно торене и превантивно третиране на храстите. Сортът "Максим" зимува добре без подслон, а в по-студените райони и районите с малко сняг през зимата се препоръчва лехите да се покрият със смърчови клони или нетъкан материал.
Полейте ягодите с това през октомври и ще приберете двойно по-богата реколта