Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това е най-добрият начин за покълване на семена навън през зимата

19 ноември 2024, 16:13 часа

Току-що "закопчахме" градината за зимата, но само след няколко месеца отново ще започнете да отглеждате семена. Някои от тези семена изискват студена стратификация, която излага семената на период на ниски температури.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Още: Как и кога да засадите бадеми в задния двор

Обикновено хората симулират този цикъл на ниски температури, като оставят семената в хладилника, но можете да освободите място в хладилника, като просто оставите семената навън, тъй като студеният хладилник така или иначе е предназначен да симулира зимата.

Ако разгледате как растат растенията в дивата природа, където растенията пускат семена през есента и след това растат отново през пролетта, разбирате, че тези семена са изложени на дъжд, сняг и ниски температури през зимата. Не просто оцеляват при този студ; някои семена буквално се нуждаят от този студен взрив, за да покълнат през пролетта.

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Въпреки че няма твърди и бързи правила за това какви видове семена изискват тази студена обработка, повечето цветя и билки го правят, въпреки че някои трайни насаждения като астри и настурции и някои едногодишни видове като цинии не го правят. Докато повечето зеленчуци не го правят, някои - като грах и артишок - го правят.

Въпреки че съществуват много списъци с билки и цветя, изискващи стратификация , никой не е изчерпателен. Често обаче можете да намерите тази информация на опаковката със семена или просто да потърсите името на растението и „студена стратификация“. Най-безопасно е да приемете, че вашите многогодишни цветя и билки имат нужда от това.

Начин за студена стратификация на семена навън

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

На основно ниво, вие засявате шепа семена в почва за саксии в торба, с дренаж, която се подпира от земята и се държи изправена. Семената изживяват всичко, което зимата може да предложи, и ще започнат да покълват сами, когато времето е подходящо за това.

След това можете внимателно да отделите кълновете и да ги засадите отново. Този метод означава, че семената са били изложени — и са оцелели — на действителната среда и времето, в които ще растат, което означава, че семената, които растат, са по-устойчиви на вашата ситуация на отглеждане. Не се нуждаят от втвърдяване, тъй като са отгледани на открито; можете просто да трансплантирате разсада в земята през пролетта.

Ще трябва да намерите място, където да подпрете торбите - пространството между две повдигнати легла е идеално за това, но можете също да изградите място, като използвате павета или тухли.

Торбите трябва да останат малко отворени, за да може дъждовната вода и снегът да попаднат в торбата, но не трябва да се оставят напълно отворени.

Оставете ги навън, за да изпитате времето

Независимо дали са покрити със сняг или замръзнали, семената трябва да са добре. Това, което е предназначено да покълне, ще поникне през пролетта. Единственото нещо, което трябва да проверите, е дали торбите остават изправени, с излагане на въздух през отвора в торбата.

Още: 4 безпогрешни признака, че градината ви е застрашена от измръзване

Чанта с цип действа като малка оранжерия, улавяща влага и температура. По този начин това е доста ефективно място за отглеждане на вашите кълнове, въпреки че очевидно те ще надраснат временните си изкопи.

За цветен разсад повечето трябва да оцелеят при директно трансплантиране от торбичките в почвата навън. Отстранете цялата буца пръст от торбата, която ще се държи заедно от корените на разсада, и след това внимателно разбийте буцата на отделни растения и ги поставете в земята.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес