През пролетта ягодите се нуждаят от правилно торене, за да плододават обилно. Използването на правилните торове в началото на вегетационния период ще гарантира обилна реколта.
Важно пролетно подхранване за ягоди
След като снегът се стопи и почвата изсъхне малко, е необходимо да се компенсира недостигът на азот. Без този микроелемент растението едва ли ще натрупа зелена маса.
Достатъчно азотен компонент се съдържа в следните торове: урея (1 чаена лъжичка на кофа вода), нитроамофоска (1 супена лъжица на литър течност), кравешки тор, пилешки изпражнения.
Първото торене на ягодите през пролетта - кога и как се прави
Преди торене на културата е необходимо да се отстранят изсъхналите листа и да се разрохка почвата между редовете.
Оборският тор е ценен органичен вид тор, който съдържа много хранителни вещества. Те са необходими за правилния растеж, развитие и плододаване на ягодите. Също така, този вид тор спомага за увеличаване и подобряване на химичните, физичните и биологичните характеристики на почвата: подобрява нейната структура, насърчава благоприятното възпроизвеждане на микрофлората и балансира минералите.
Оборският тор съчетава микроелементи, магнезий, калий, калций, фосфор, азот. Ако наторите почвата, върху която растат ягодите, с този тор, културата ще абсорбира много по-малко токсични частици и хербициди.
Ако подхранвате културата с този органичен тор, когато расте интензивно, преди цъфтежа, това ще допринесе за значително увеличаване на количеството и качеството на реколтата. Не се препоръчва торенето с оборски тор върху ягодите по време на обилен цъфтеж и плододаване. Трябва да се отбележи, че е необходимо да се тори с този тор внимателно и според препоръките на висококвалифицирани специалисти в тази област. Излишъкът от оборски тор ще повлияе неблагоприятно на развитието и растежа на всяко друго растение, както и на ягодите.
Трябва да се има предвид, че ако оборският тор е твърде пресен, много плевели и патогени могат да попаднат в почвата. Препоръчителната доза оборски тор е 3 kg на 1 m².
Първото пролетно подхранване на ягодовите храсти може да се извърши и със силно разредена смес от птичи тор. Пропорциите на тази инфузия се състоят от 1 част птичи тор и 20 части вода. Разтворът се приготвя в специален пластмасов контейнер. Трябва да се разбърка добре и да се остави да престои на топло място. За да се намали неприятната миризма, към разтвора се добавя специален хумат. Сместа се полива между редовете на ягодите, като се избягва попадането в корените.
По време на второто торене (когато започнат да се появяват цветни пъпки), градинарят трябва да се съсредоточи върху калия (добри варианти са калиев нитрат и инфузия на неизгорели дървесни остатъци).
И третият приложен тор трябва да бъде източник на бор.
Как да спасите ягодите от майския бръмбар