Пепелта е един от любимите торове на градинарите, които искат да сведат до минимум употребата на химия в градината си. Тя е ценен тор заради изобилието си от полезни микроелементи.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Кога е най-добре да се прави торене с пепел?
Но кога е по-добре да я добавите към почвата - през пролетта или есента? Всеки градинар трябва да е наясно с отговора на този въпрос.
Независимо от това дали торите през есенните или пролетните месеци, няма особена разлика в резултата. Но все пак, градинарите с опит препоръчват добавянето на пепел през пролетта. Като основен тор, който е богат на фосфор и калий, тя трябва да се прилага в началото на пролетта при копаене.
Пепел и сода - рецептата, която трябва да знае всеки градинар
Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?
Още: В какво е най-добре да засадите разсад?
Този метод гарантира избягване на стрес за растенията, включително и згаряния в корените, което често се наблюдава поради внезапно алкализиране на почвата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи
Още: 4 сорта пипер за ранно засаждане с едри и месести чушки
Ако торенето с пепел се прилага в началото на пролетта, то, до момента на засаждане на растенията, почвата има време да стане неутрална.
Също така не се препоръчва комбинирането на пепел с други органични, както и с азотни и фосфорни торове. Пепелта не може да се използва едновременно с оборски тор, селитра, доломитово брашно и суперфосфат. Когато тези вещества взаимодействат, те предизвикват алкализиране на почвата и образуват вещества, които растенията не могат да усвоят.
Редовното използване на пепел изисква контролиране pH на почвата. Ако стойността надвишава 7,0, веществото не може да се използва.
Още: Засаждане на разсад пипер: Кои са най-добрите дни през 2025?
Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя
По-голямата част от растенията реагират добре на добавянето на пепел. Някои от тях не могат да се развият пълноценно и да дадат високи добиви без съдържащите се в пепелта вещества. Те включват: чушки, домати, патладжани, лук, чесън, копър, магданоз, цвекло, моркови, краставици, картофи, бобови растения, ябълкови дървета, грозде, декоративни цветя – рози, петунии, хризантеми, лилиуми.
По отношение на времето за използване на този тор, трябва да се вземат предвид и особеностите на почвата. Ако тя е глинеста, по-добре е да използвате веществото през есента, така че нейният състав да се подобри до пролетта. Ако почвата е песъчлива, пепелта се добавя през пролетта, 2-3 седмици преди засаждането на разсад или семена.
Торът може да се прилага по различни начини:
- поръсете почвата преди копаене;
- използвайте за поливане - вземете сухото вещество (200 гр) и го разредете във вода (10 литра), оставете да се кисне 5-7 дни (разтворът трябва да се разбърква веднъж на ден) и след това поливайте растенията с него.
При торене трябва да се избягва директен контакт на стъблата или кореновата система на растенията (особено на разсада) с приготвения тор. Пепелта причинява изгаряния, така че трябва да се смеси с пръст преди употреба.
Растенията, които НЕ трябва да се торят с пепел