Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на лозето през пролетта - ето как се прави

21 май 2024, 14:37 часа

От правилното торене на лозето зависи реколтата на гроздето. Тази градинска култура се нуждае от често подхранване, тъй като всяка година отнема много хранителни вещества от земята. И ако те не са в достатъчни количества, лозето няма да даде добра реколта и съответно то ще бъде нападнато от много вредители.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Гроздето реагира на допълнително подхранване по изключително положителен начин. И градинарите с опит препоръчват прилагането на първия тор в самото начало на пролетта - веднага след топенето на снега. Но ако сте пропуснали този период, все още не е късно да коригирате тов: можете да подхраните гроздето още два пъти - веднага след цъфтежа и след образуването на първите плодове.

Как да торим лозето?

За да набавят необходимите хранителни вещества на гроздето през пролетта, градинарите се ръководят от определена схема, а торовете се добавят под храста преди етапа на развитие на културата.

Зеленчукът, който НЕ трябва да се засажда до гроздето

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

През май можете да подхранвате два пъти - две седмици преди началото на цъфтежа, когато се появят пъпките на гроздовете и след образуването на плодовете. Основните хранителни вещества, от които се нуждае гроздето, са азот (за образуване на лози и листа), фосфор (за цъфтеж и зреене) и калий (за повишен имунитет и активно образуване на плодове).

Можете да въведете и други хранителни елементи като:

  • мед;
  • магнезий;
  • цинк;
  • сяра;
  • бор;
  • желязо;

Можете да забележите, че на гроздето липсват някои елементи по състоянието на листата и в зависимост от това коригирайте подхранването.

За бързо събуждане и ранно плододаване гроздето се нуждае от азот. Пригответе следната животворна смес за храстите: 2 с.л. суперфосфат + 1 ч.л. калиев сулфат + 1 с.л. амониев нитрат. Разпределете тора равномерно върху площта, след което полейте.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

След третата година гроздето може да се наторява със следната смес: 40 гр карбамид + 40 гр суперфосфат + 30 гр натриев сулфат + 10 л вода. С този разтвор гроздето се полива в корена.

За листно подхранване, т.е. пръскане на листата, пригответе следния състав: 40 гр урея + 20 гр лимонена киселина + 15 гр борна киселина + 1 гр железен сулфат + 10 л вода.

Какви са симптомите на липса на елементи

Когато няма достатъчно азот, листата на гроздето стават светлозелени и то расте много бавно.

Липсата на калий се проявява като кафява граница по ръба на листа. Когато на растението липсва фосфор, по листата се появяват кафеникави петна и цъфтежът закъснява.

Ако няма достатъчно желязо, листата са със зелени жилки и пожълтяват и ако забележите повяхване на храстите в точките на растеж, тогава трябва да се погрижите за торене със сяра.

Идеалният пролетен тор за гроздето е този
 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес