Опитни градинари вероятно са се сблъсквали с подобно явление, когато в средата на лятото не могат да смогнат с прибирането на реколтата от краставици. Но само след няколко седмици и в лехите остават само презрели гиганти. Има обаче няколко трика за удължаване на плододаването на тази култура до края на септември или най-късно до началото на октомври.
Краставиците спират да образуват нови плодове, когато спрете да ги берете. Редовното събиране на плодове принуждава растението да продължи да дава плодове.
Изсипете чаша от това в кофа с вода и ще получите най-добрия тор за краставици
Това обаче не е единственият начин да се справите със застаряващите растения. Колкото по-стари стават краставиците, от толкова повече хранителни вещества се нуждаят. Затова през август те трябва да се торят с три от любимите им добавки.
Трите най-добри тора за удължаване на плододаването на краставиците
Веднъж седмично растенията трябва да се торят с инфузия на пепел, като се редуват с инфузия на гранулиран пилешки тор (1 литър гранули трябва да се разреждат с 1 литър гореща вода и да се разреждат с 40 литра вода). Тези торове се прилагат в корена.
Третото подхранване е листното приложение на разтвор на урея. За приготвянето му ще ви е необходима 1 кибритена кутия от продукта, разредена в 10 литра вода. Това торене се прилага веднъж на всеки 10 дни.
Грижи за краставиците през август
Най-голямата реколта от краставици се получава през юни-юли, а през август краставиците растат по-малко и изсъхват. Въпреки това, ако коригирате грижите за растението, тогава в края на лятото краставиците ще дават плод изобилно.
Първото нещо, което трябва да направите, е да предпазите краставиците от резки промени в температурата, особено от студени нощи. Ако краставиците растат на открито, тогава трябва да направите покритие от нетъкан материал.
В края на август, ако температурата падне до +15 градуса през нощта, краставиците губят способността си да абсорбират добре хранителните вещества през корените, което води до забавяне или спиране на растежа на леторастите и плодовете. Ето защо през този период е по-добре да се намали кореновото хранене и да се увеличи листното.
Когато настъпят студени нощи, трябва да промените режима на поливане, тъй като количеството вода, което е било през горещото лято, може да доведе до гниене на корените, развитие на гниене и появата на конденз в оранжерията. През август краставиците трябва да се поливат по-рядко.
Болестите са нещо, което е по-добре и по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува. В края на лятото, поради температурните колебания през деня и нощта, сутрин пада роса, по листата се образува брашнесто покритие и се появяват жълти петна. За да се предотврати това, трябва да се извършва превантивно третиране против мана.
В края на лятото е по-добре да премахнете долните пожълтели листа от краставиците, това ще подобри осветлението и вентилацията на храстите.
През август торете доматите и краставиците само с този тор - реколтата им ще е 2 пъти по-богата