Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Торене на краставиците през август - тези 3 тора гарантират реколта до октомври

09 август 2024, 15:59 часа

Опитни градинари вероятно са се сблъсквали с подобно явление, когато в средата на лятото не могат да смогнат с прибирането на реколтата от краставици. Но само след няколко седмици и в лехите остават само презрели гиганти. Има обаче няколко трика за удължаване на плододаването на тази култура до края на септември или най-късно до началото на октомври.

Още: С този тор копърът ще расте гъст и ароматен

Още: НЕ засаждайте тези растения до нарцисите, това е пагубно за тях

Краставиците спират да образуват нови плодове, когато спрете да ги берете. Редовното събиране на плодове принуждава растението да продължи да дава плодове.

Изсипете чаша от това в кофа с вода и ще получите най-добрия тор за краставици

Това обаче не е единственият начин да се справите със застаряващите растения. Колкото по-стари стават краставиците, от толкова повече хранителни вещества се нуждаят. Затова през август те трябва да се торят с три от любимите им добавки.

Още: Това са най-добрите сортове моркови - всеки градинар трябва да ги засади в градината си

Още: Как да ускорим растежа на разсада - тайният трик на опитните градинари

Трите най-добри тора за удължаване на плододаването на краставиците 

Веднъж седмично растенията трябва да се торят с инфузия на пепел, като се редуват с инфузия на гранулиран пилешки тор (1 литър гранули трябва да се разреждат с 1 литър гореща вода и да се разреждат с 40 литра вода). Тези торове се прилагат в корена.

Третото подхранване е листното приложение на разтвор на урея. За приготвянето му ще ви е необходима 1 кибритена кутия от продукта, разредена в 10 литра вода. Това торене се прилага веднъж на всеки 10 дни.

Грижи за краставиците през август

Най-голямата реколта от краставици се получава през юни-юли, а през август краставиците растат по-малко и изсъхват. Въпреки това, ако коригирате грижите за растението, тогава в края на лятото краставиците ще дават плод изобилно.

Първото нещо, което трябва да направите, е да предпазите краставиците от резки промени в температурата, особено от студени нощи. Ако краставиците растат на открито, тогава трябва да направите покритие от нетъкан материал.

Още: 5 растения, които ще ви избавят от плевелите в градината

Още: Грешките, заради които разсадът НЕ се вкоренява

В края на август, ако температурата падне до +15 градуса през нощта, краставиците губят способността си да абсорбират добре хранителните вещества през корените, което води до забавяне или спиране на растежа на леторастите и плодовете. Ето защо през този период е по-добре да се намали кореновото хранене и да се увеличи листното.

Когато настъпят студени нощи, трябва да промените режима на поливане, тъй като количеството вода, което е било през горещото лято, може да доведе до гниене на корените, развитие на гниене и появата на конденз в оранжерията. През август краставиците трябва да се поливат по-рядко.

Болестите са нещо, което е по-добре и по-лесно да се предотврати, отколкото да се лекува. В края на лятото, поради температурните колебания през деня и нощта, сутрин пада роса, по листата се образува брашнесто покритие и се появяват жълти петна. За да се предотврати това, трябва да се извършва превантивно третиране против мана.

В края на лятото е по-добре да премахнете долните пожълтели листа от краставиците, това ще подобри осветлението и вентилацията на храстите.

През август торете доматите и краставиците само с този тор - реколтата им ще е 2 пъти по-богата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес