Ягодите са една от културите, които обикновено се торят доста често. Правилното торене укрепва имунната система на ягодоплодната култура в дългосрочен план и е най-добрата „инвестиция“ в качествена реколта. Но в случая е важно не само да се използват най-добрите торове, но и да се прилагат по правилния начин.
Още: Билките, които дори най-мързеливата домакиня може да отглежда на перваза на прозореца
Още: 5 растения, които трябва да засадите като разсад през януари
5-те основни правила за торене на ягоди
Те включват:
- Съобразяване с метеорологичните условия при листно торене.
- Избор на правилното време
- Правилна обработка на листата
- Правилно приложение на гранулирани торове
- Поливане преди торене
Важен елемент от грижата за коментираната култура е прилагането на листно торене. Въпреки това си струва да знаете, че времето играе важна роля в това. Трябва да е сухо. Ако завали, процедурата трябва да се повтори отново.
Времето също е важен фактор за успеха на торенето. По правило процедурата се извършва само рано сутрин или късно вечер.
Още: Как правилно да отглеждаме разсад?
Още: Ето защо орхидеите ви не цъфтят отново: Това са най-честите грешки, които домакините допускат
Кога е най-доброто време за засаждане на ягоди през 2024 г
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите
Още: Кога и как да засадите разсад от домати за богата реколта през лятото
Много градинари забравят, че е необходимо да се третира не само външната част на листата, но и вътрешната част. В този случай третирането ще бъде по-ефективно.
Важно е да запомните, че прилагането на сухи смеси трябва да се извършва съгласно специално правило: почвата първо се навлажнява и едва след това се извършва торене. Правилото важи и за торенето с течни торове - почвата първо трябва да се напои.
Ако се придържате към тези пет правила, листното и кореново торене ще даде отличен ефект. Но за е богата реколтата, трябва да се спазват и други правила в грижата за тази градинска култура, както и да се осигурят подходящи условия за нейното развитие.
Още: Засаждане на разсад от чушки през 2025 - кога е най-добре да се направи
Още: Тайните на фън шуй за 2025: Как тези растения ще привлекат късмет и богатство във вашия дом
Ягодите предпочитат леки глинести, песъчливо-глинести почви, които осигуряват добра аерация на кореновата система и задържане на влага в достатъчни количества. Ягодите се развиват добре и на черноземни и сиви горски почви, но тежките глинести почви трябва да се избягват. На такива почви, с висока влажност и липса на въздух в почвата, насажденията ще страдат от заболявания на кореновата система. Те се развиват и плододават по-добре в слабо кисели почви (pH 5,7-6,2). Подземните води трябва да лежат най-малко 60-80 см от повърхността на почвата.
За разлика от много други култури, за които напояването с пръскачки е нежелателно, ягодите го обичат. Резултатът е активна вегетация с появата на нови листа. При хладна пролет честота на поливане е веднъж седмично. Със започването на жегите честотата на поливане се увеличава до 2-3 пъти седмично, в зависимост от количеството на естествените валежи.
Какво е правилното поливане на ягоди по време на цъфтежа? Ако навън е сухо, спазвайте посочената честота - едно обилно поливане на 2-3 дни. Оптималното време за поливане по време на вегетация и цъфтеж е рано сутрин. Допуска се и вечерно поливане.
Най-добрият тор за ягодите по време на цъфтежа