За разсада трябва да се грижим внимателно: да бъде напояван, плевен, наторяван и подрязвани навреме. Във всичко обаче е важна умереността, твърдят специалистите. В противен случай няма да получите очаквания резултат.
Още: Това цвете убива листните въшки за 24 часа, но НЕ трябва да се засажда до тези зеленчуци
Още: Кога да засадите моркови, за да са най-сладки?
Някои градинари са толкова разпалени и обзети от желанието си да са полезни, че започват да се грижат за растенията си твърде интензивно. Това може да доведе до тяхното изгниване и дори смърт.
Има някои често срещани грешки, които хората правят, когато става въпрос за градинарство. Така те причиняват повече вреда на растенията, отколкото полза.
Топ 10 грешки в градинарството, които почти всеки прави
Още: НЕ засаждайте тези 3 растения през февруари
Още: Какво да засадите през март - растения, които не се страхуват от студа
Пет често срещани грешки, които правят много градинари
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да отгледате здрав и силен разсад зеле?
Още: С този забравен начин за засаждане на картофи ще получите по-богата от всякога
· Прекомерно поливане
И разсадът, и цветята се нуждаят от вода, но някои хора поливат прекалено много растенията си. За да избегнете това, внимателно проучете нуждите на всяко растение: някои понасят сушата дори по-добре от влагата.
· Твърде много наторяване
Още: Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Точно като преполиването, градинарите може да си помислят, че се грижат за растенията си, когато ги торят постоянно. Но пренасищането няма да доведе до желания резултат: разсадът може да не порасне, листата ще започнат да се обезцветяват и може да се получи натрупване на токсини.
· Постоянно почистване
Говорим за навика често да плевим лехите, както и да премахваме всяко паднало листо и боклуче от земята. Всъщност, такъв „боклук“ може дори да бъде от полза: той осигурява на растението хранителни вещества и също така предпазва земята от прегряване.
5 грешки в градинарството, които почти всеки допуска
· Ранно подрязване
Ако бързате и режете често едно растение неправилно или предсрочно, това ще доведе до изсъхване на храста и реколтата ще стане много по-бедна. Ето защо, това трябва да бъде съобразено с вида и сорта на растението, скоростта му на растеж и климатичните условия - в този случай няма да навредите на разсада.
· Често косене на тревата
Красивата и гладка морава е наистина красива гледка през летния сезон. Но трябва да запомните това, че тревата трябва да се остави да порасне поне малко, за да остане зелена и гъста. Освен това, не косете тревата в жегата: това само ще изсуши почвата и на земята ще се образуват жълти „плешиви петна“.
Повечето торове и препарати струват много пари. Но опитните градинари знаят, че можете да спестите много, като купите най-евтините продукти. Например, ще ви трябва янтарна киселина: общо няколко таблетки на литър вода, ще помогнат за стимулиране на растежа на корените. Разсада трябва да се накисне в разтвора за 10-12 часа.