Доматите се срещат много често в зеленчуковата градина и са предпочитани сред градинарите. Отглеждат се лесно, но все пак трябва да се грижите добре и да им осигурите правилните условия.
Още: Кога е най-добре да засадите краставиците в градината си тази година?
Още: Краставиците и доматите ще растат 2 пъти по-бързо: Рецептата, която трябва да знае всеки градинар
Не натрупвайте разсад от домати
Ако започвате домати от семена, осигурете достатъчно място на разсада, за да може да се разклони. Разредете разсада до едно силно растение на клетка или малка саксия. Отрежете по-слабите и малки в полза на по-силните.
Колко често да поливате доматите, за да имате изобилна реколта?
Още: Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм
Още: Заровете това до ябълката и реколтата няма да има прибиране
Светлина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Билката, която кара краставиците да растат като луди
Още: Само опитните градинари заравят това до крушата, за да е богата реколтата
Разсадът на доматите се нуждае от силна, директна светлина. Дните са къси през зимата, така че дори поставянето им близо до слънчев прозорец може да не им осигури достатъчно естествена светлина. Добър вариант е да използвате някакъв вид изкуствено осветление за растенията, ако не ги отглеждате в оранжерии. Когато сте готови да ги засадите навън, изберете най-слънчевата част от вашата зеленчукова градина за тяхното местоположение, за да може да получават 6-8 часа слънчева светлина на ден.
Загрейте предварително почвата
Доматите ще започнат да растат, когато температурите на почвата и въздуха се затоплят. Можете да ускорите нещата в почвата, като покриете зоната за засаждане с черна или червена пластмаса няколко седмици засаждане.
Още: Това е идеалният тор за розите - има го във всеки дом
Още: Засаждане на домати: Сложете това в дупката и ще приберете по кофа реколта от всеки корен
ТОП 5 съвета при отглеждане на домати, за да имате голям успех
Мулчиране
След засаждане мулчирайте почвата. Мулчирането спестява вода, запазва влагата, предотвратява болестите, но ако мулчирате твърде рано, това може да засенчи и охлади почвата. След като температурите останат високи, както през деня, така и през нощта, можете да добавите слой мулч, за да запазите влагата.
Поливане
Поливайте обилно и редовно, докато плодовете се развиват. Нередовното поливане води до гниене на цветовете и напукване и разцепване. Основното правило е да гарантирате, че вашите растения получават поне 1 до 1,5 инча вода на седмица. Ако е много топло, поливайте по-често.