Тайната на мързеливите градинари: Как да приберете богата реколта от зеленчуци без много усилия

07 април 2025, 11:59 часа

Отглеждането на зеленчуци не трябва да се превръща в тежък труд. Тайната на богатата реколта е да дадете на растенията това, от което се нуждаят, без да ги спирате да растат. Например доматите ще плододават по-обилно, ако не се прищипват, а просто се привържат към опора. Съвременните сортове и хибриди, особено стандартните, образуват компактни храсти, които не изискват резитба. Основното е да им осигурите слънце, добро поливане и защита от вятъра.

Ето какви са тайните на мързеливите градинари. Благодарение на тях те прибират винаги богата реколта от зеленчуци без много усилия.

Тайната на мързеливите градинари за богата реколта от зеленчуци

Почвата е в основата на богатата реколта. Вместо да копаете градината всяка година, опитайте метода без обработка. През есента подхранете лехите с дебел слой компост или угнил оборски тор, а през пролетта просто разкопайте горната част на дълбочина с 5–7 см (може да използвате гребло). 

Богата реколта от едри зеленчуци без химия: Ето каква е тайната на опитните градинари 

Самите червеи и микроорганизми в органичната материя ще подобрят структурата на почвата и няма да се налага да губите енергия за копаене. За култури, отглеждани в топъл сезон, като краставици или тиквички, осигурете топли лехи: използвайте слоеве от органична материя (клонки, листа, трева), те генерират топлина, докато се разлагат, ускорявайки растежа.

Семената са вашите най-добри съюзници за богата. Изберете сортове, обозначени като „устойчиви на болести“ - те са по-малко засегнати от късна болест и брашнеста мана.

За да избегнете изтъняването на разсада, смесете малки семена (моркови, репички) с пясък преди засаждане. Това ще помогне за равномерното им разпределение.

За тиквени култури (краставици, тиквички) използвайте метода на разсад: растенията, отглеждани в чаши, ще се вкоренят по-бързо и ще започнат да дават плодове по-бързо.

Засадете ги заедно: Най-добрите комбинации от зеленчуци за богата реколта

 

Поливайте по-рядко, но на по-голяма дълбочина. Поставете пластмасови бутилки с отрязано дъно, гърлото надолу, близо до корените на растенията. Напълнете ги с вода - така влагата ще тече директно към корените и ще спестите време за поливане. За да намалите изпарението, покрийте почвата около стъблата със слама или сено.

Прибирането на реколтата навреме е друг важен фактор. Оставянето на плодовете на тиквички и краставици по-дълго време на храста възпрепятстват образуването на нови цветове.  Берете плодовете, когато са достигнали среден размер - това стимулира растението да изразходва енергия за растежа на нови плодове. Но също така ако оставите няколко чушки или домати на храста, докато узреят напълно, те ще „програмират“ растението да продължи да дава плодове.

Засаждане на разсад: Какви зеленчуци и цветя да засадите през февруари

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес