Засаждането на картофи е отговорен процес и много градинари се опитват да намерят трикове, които ще помогнат за защитата на кореноплодите от вредители и ще увеличат добива. Най-добрата защита на картофите от вредители са торовете, които се поставят в дупката при засаждане на грудката. Но в случая не е задължително това да са скъпи минерални торове. Има 6 достъпни варианта, на които разчитат опитните градинари.
С какво да наторите картофи по време на засаждане?
Един от основните фактори, влияещи върху добива на картофи, са вредителите, които увреждат храстите. И основният от тях, с който постоянно трябва да се борите, е теленият червей. Много градинари все още смятат, че дупките, които прави в грудките, не са проблем - просто се отрязва засегнатата част и след това кореноплодът се консумира.
Мързеливите градинари засаждат картофите само така
Имайте предвид обаче, че през тези дупки в картофите могат да проникнат патогени на различни заболявания - и това, разбира се, ще се отрази на качеството и количеството на вашата реколта. Въпреки че теленият червей не е единственият вредител, с който собствениците на картофени лехи трябва да се справят. Много често насажденията са атакувани и от колорадски бръмбари.
За да получите максимален добив на картофи, трябва да ги засадите навреме. Но дори и в случая трябва да предпазите картофите от вредители. За целта е необходимо да поставите шепа от един продукт във всяка дупка по време на засаждането на грудката - горчица на прах.
Този естествен тор не само подхранва почвата и помага на картофите да растат и да се развиват, но също така е вреден за много паразити. Но, разбира се, това не е единствената съставка, която можете да използвате за подхранване на картофи по време на засаждане. Ето някои други полезни опции, които ще увеличат добива на картофи.
Какво да сложите в дупката при засаждане на картофи, за да е двойно по-богата реколтата им
Още 5 тора, които се слагат в дупката при засаждане на картофи
Люспи от лук – във всяка дупка трябва да сложите по една шепа наситнени лучени люспи.
Дървесна пепел - сложете по 150-200 грама във всяка дупка.
Пилешки тор - основното е да не го използвате в прясно състояние, в противен случай ще изгори растенията. Използвайте сух тор, който първо трябва да се накисне във вода за три дни. Използвайте един литър на дупка.
Урея - трябват ви 25-30 грама, разтворени в 10 литра вода. Един литър разтвор трябва да се излее в една дупка.
Яйчна черупка - необходимо е първо да премахнете филма от черупката и след това да я измиете. След това смелете и изсипете праха в дупката, като го разпределите по стените.
Засаждане на картофи през април 2025: Най-добрите дати според лунния календар