Всеки градинар знае, че има разнообразие от сортове краставици. Но някои от тях се характеризират с изключително високи добиви. По-специално един сорт дава изобилие от плодове цяло лято. Ето кой е той и какви са изискванията за отглеждането му.
Сортът краставици, който дава щедра реколта цяло лято
Засажда се в края на пролетта и до края на лятото се събират вкусните плодове, които растението щедро ражда, без да спира. А ако се отглежда в оранжерия, първите плодове ще се появят в края на пролетта.
Как солта помага за богата реколта от краставици?
Не е изненадващо, че сортът се нарича "Истински полковник". Плодовете му узряват едновременно, достигайки 15 см дължина. Друга особеност е, че запазват вкуса си дълго време. Плододаването на този сорт започва 37-39 дни след появата на първите издънки. Семената му обикновено се засаждат на открито в средата на май. Тоест, процесът се извършва, когато опасността от нощни студове вече е преминала.
Растението изисква плодородна почва с ниска киселинност и богата на азот. Няколко дни преди засаждането почвата трябва да се попари (пече се във фурна или се залива с вряла вода) и контейнерите за засаждане трябва да се измият с разтвор на калиев перманганат. Разсадът се засажда на открито, обикновено в края на май.
Какво НЕ трябва да се засажда до краставиците?
Още за правилното засаждане на краставици
Когато засаждате краставици на открито, е важно да спазвате сеитбообращението. Краставиците предпочитат да растат на ново място всяка година. За да не направите грешка, най-добре е да ги засадите след зеленчуци, чесън, грах, всякакви видове зеле, люцерна и детелина. Краставиците не трябва да се засаждат след фасул, моркови, цвекло и тиква.
Веднага след като почвата се затопли до 12 градуса и температурата на въздуха се повиши над 15 градуса и заплахата от замръзване изчезне, семената се засаждат на открито. При спазване на сроковете семената бързо ще се адаптират към новите условия и ще покълнат навреме.
Преди сеитбата се приготвя специална почва, съдържаща голямо количество витамини и минерали. Смесете питателна градинска почва с хумус или компост в равни обеми. Съставките се вземат в равни обеми. По желание се добавя дървесна пепел.
Мястото за засаждане на краставици трябва да е слънчево, осветено място, но така че директните слънчеви лъчи да не падат върху растенията през деня. Липсата на течение и студен вятър също ще се отрази добре на насажденията.
Освен това не е добре да се засаждат в низини, където течността се натрупва в почвата, а това провокира гъбични заболявания.
Краставици без горчивина: Тайната е в правилната грижа и поливане