Размножаването на розите е изкуство, което си струва да овладеете, за да се радвате на много цъфтящи храсти в градината. Можете да избирате от методи с различни нива на трудност. Но на кой от тях си струва да се спрете? Лесен начин за успех е размножаването на рози чрез вкореняване на издънки. Разберете как да го направите само с няколко стъпки.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Какви рози могат да се размножават чрез вкореняване на издънки?
Много градини отглеждат красиви стари рози в уникални сортове, които не могат да бъдат намерени в градинските центрове. Ако искаме, можем сами да размножим любимите си храсти, като използваме един от методите за получаване на резници. Така ще запазим редки сортове, ще създадем собствен розариум или ще имаме възможност да подарим ценни рози на любими хора, които ще ги засадят в градините си.
Още: Не забравяйте да засеете тези зеленчуци през септември, за да имате зимна реколта
Определено е най-трудно да се получат нови растения чрез генеративен метод, тоест чрез засяване на семена. Не се препоръчва за хора, които правят първите си стъпки в градинарството. Много по-лесно е розите да се размножават вегетативно, за предпочитане чрез тревисти или дървесни резници, които могат да бъдат получени от храсти през лятото или есента.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Вкореняването на издънки е стар начин за получаване на нови растения, използван още от нашите баби. Използвайки го, можем лесно да получим млади рози със същите характеристики като майчините растения (това не се отнася за растенията, присадени на подложки). Чрез вкореняване на издънки могат да се размножават всички видове и сортове рози. Това е чудесен метод за тези, които искат да умножат любимите си храсти или да придобият уникални сортове.
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Размножаване на рози чрез вкореняване на издънки
Още: Вместо да изгаряте шумата в градината, направете ЕТО ТОВА и няма да съжалявате
Един от старите и доказани начини за размножаване на рози е вкореняването на издънките им. Това е метод, който мнозина използват в градината от години, за да копират сортовете, които вече имат. Процесът на получаване на нови растения е сравнително прост, въпреки че изисква търпение. Трябва да се въоръжите с него, тъй като разсадът, получен тази есен, няма да може да бъде засаден на постоянно място в градината до следващата година. Как да размножаваме рози чрез вкореняване на издънки? Ето инструкциите стъпка по стъпка:
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Подбор на стъбла – за разсад можем да използваме частично вдървени стъбла с дължина около 20 см, с няколко чифта листа и поне 2 възела. Най-добре е стъблата да са дебели (около 5 мм), здрави, ненаранени и без цветове. Отрязваме ги от храста диагонално - под ъгъл 45°;
Подготовка на издънките – отстранете всички листа от долната част на стъблата и оставете една или две двойки на върха;
Използване на вкоренител - потопете долната част на издънките в вкоренител, т.е. препарат, закупен в магазин за градинарство, който стимулира производството на корени;
Още: Как да съхранявате морковите, така че да са свежи и твърди в продължение на месеци
Засаждане – така подготвените леторасти се засаждат в саксии, пълни с плодородна и лека почва. Смес от обезкислен торф и пясък ще работи добре. Засаждаме стъблата толкова дълбоко, че да са покрити с пръст на 2/3 от височината им;
Грижи – предпазете разсада от рози с пластмасова бутилка или стъклен съд, разполовен. Поливайте ги редовно, за да поддържате почвата леко влажна. Съхранявайте ги при температура около 16°C за няколко седмици, докато се вкоренят;
Пресаждане – след 1-2 месеца младите растения се разсаждат в по-големи саксии и свежа почва. Цяла зима се държат на светло помещение, където температурата е около 0°C.
През май на следващата година разсадът може да се постави на постоянно място. Трябва да помните, че младите рози, след засаждане в градината, изискват редовно поливане, така че да пуснат корени в земята.