Краставиците съдържат 95 процента вода, така че поливането им не трябва да се пренебрегва. Също така трябва да запомните, че краставицата извлича влага от горния слой на почвата, която изсъхва най-бързо. Обширната, но плитка коренова система на растението изисква постоянна влага. Липсата на вода, дори и краткотрайна, може да доведе до падане на цветовете, тоест плодните пъпки, и да ограничи образуването на нови. Това ще намали изобилието от плодове.
Още: Тези сортове домати дават най-богата реколта
Още: Какво ТРЯБВА да засадите до ягодите?
Освен това недостатъчното и ненавременно поливане причинява деформация на плодовете, води до горчив вкус, малки размери и кухи плодове. Необходимо е внимателно да следите съдържанието на влага в краставиците. Въпреки това, както при всяко друго растение, преполиването също е вредно. Това ще доведе до гниене на корените и развитието на гъбични заболявания.
Ако краставиците са горчиви, направете това, за да спасите реколтата
Колко често и с как трябва да се поливат краставиците?
Честотата на поливане на краставици зависи главно от етапа на развитие на растенията и преобладаващите метеорологични условия. Поради плитката си коренова система и високата чувствителност към почвената влага, краставиците трябва да се поливат често, но с малко количество вода. Поливането със студена вода ще намали способността на кореновата система да абсорбира течност.
Още: Как да отгледате малини без червеи - този супер лек ще помогне
Още: За богата реколта от домати: Сложете това в дупката при засаждане на разсада
Преди да засадите краставици, почвата трябва да се напои добре. По време на фазата на растеж на младите растения поливането трябва да се коригира, като се вземат предвид текущите метеорологични условия. Най-високото ниво на влажност е необходимо през периода на интензивен растеж на краставиците, цъфтеж и завързване на плодове. Ако времето е горещо и сухо, поливането трябва да се извършва няколко пъти седмично.
Какво да добавите към водата при поливане?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Към водата за поливане на краставиците може да се добави захар. Подходящото количество консумирана глюкоза е важно не само за хората, но и за растенията. За да направите това, просто разтворете 30 грама захар или една таблетка глюкоза в литър вряла вода.
След като торът изстине, можете да полеете краставиците с него. В резултат на това ще се появят повече цветове и краставиците ще станат твърди и сочни. Единственият недостатък на това хранене е, че захарта привлича мравките.
Вода с мая - за да приготвите тора, разтворете 10 грама суха мая в 10 литра топла вода. Към водно-маевата смес се добавят и 2 супени лъжици захар. След това приготвеният разтвор трябва да се остави на слънце или на друго топло място за няколко часа.
Още: Зимна резитба на китайска роза - през лятото ще цъфти както никога досега
Още: Последен момент за варосване на овошки – ето как да приготвите мляко от вар
След това време полученият тор се разрежда в още 50 литра топла вода. 1 литър от приготвения разтвор се изсипва под корените на всяко растение.
Вода и сода бикарбонат - това решение ще предпази растенията от гъбични заболявания, ще подобри вкуса на краставиците и ще помогне за отблъскване на насекоми, като листни въшки, гъсеници и брашнеста мана. За да приготвите разтвора, разтворете 30 грама сода за хляб в литър топла вода.
Само 1 лъжичка от това и краставиците няма да имат прибиране